AFAD'dan son dakika 'deprem tahmini' uyarısı! Depremin gün ve saatini önceden bilmek mümkün değil

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan son dakika deprem tahminleri uyarısı yapıldı. AFAD'dan yapılan açıklamada, İstanbul'daki depremin ardından sosyal medyada, özellikle Whatsapp gruplarında dolaşan asılsız bilgilere itibar edilmemesi, doğru bilgi için resmi kaynakların takip edilmesi uyarısında bulunuldu.

GÜNDEM 26.09.2019, 23:04 27.09.2019, 18:30
AFAD'dan son dakika 'deprem tahmini' uyarısı! Depremin gün ve saatini önceden bilmek mümkün değil

AFAD'ın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, depremin gün ve saat verilerek önceden bilinmesinin bugünün teknolojik imkanlarıyla mümkün olmadığı belirtildi.

Açıklamada, "Vatandaşlarımızın sosyal medyada, özellikle Whatsapp gruplarında dolaşan asılsız bilgilere itibar etmemeleri, doğru bilgi için resmi kaynakları takip etmeleri rica olunur." denildi.

UZMAN DEPREM BİLİMCİ FRANK HOOGERBEETS'DEN DEPREM TAHMİNLERİ

Ünlü deprem uzmanı ve deprem tahmincilerinden Frank Hoogerbeets, İstanbul’da yaşanan 5,9 şiddetinde ki deprem sonrasında son dakika bir deprem açıklaması yaptı. İstanbul için son dakika deprem tahminleri yürüten Hoogerbeets, İstanbul'u korkutan açıklamalarda bulundu. Hoogerbeets, yaşanan İstanbul depreminin büyük bir deprem habercisi olduğunu söyledi ve sözlerine İstanbul için beklenen büyük deprem hakkında tarih aralığı verdi.

Frank Hoogerbeets, uzman bir deprem bilimi uzmanı. Onu ünlü yapan tek şey, dünyada meydana gelen depremleri çok öncesinden tahmin etmesi. Hoogerbeets son olarak İstanbul’da büyük bir depremin olacağını söylemiş ve İstanbul’da büyük bir deprem öncesinde küçük depremlerin sıklaşacağını ve sonrasında yaşanması muhtemel bir büyük deprem olacağını söylemişti. Ünlü Deprem uzmanı ve deprem tahmincisi olan Frank Hoogerbeets, İstanbul’da son olarak meydana gelen 5,9 şiddetinde ki deprem sonrasında son dakika bir açıklamada bulundu.

Hoogerbeets,, dünyada meyana gelen bir çok büyük depremleri öncesinden tahmin etmiş ve tahminlerinden kısa süre sonrasında başta Endonezya olmak üzere bir çok ülkede, binlerce insanın ölmesi ile sonuçlanan depremler meydana gelmişti. Hoogerbeets, İstanbul için ise, yaşanan son deprem sonrasında bir yeni tahmin daha yaptı.

BÜYÜK DEPREME HAZIR OLUN

Uzman Deprem bilimcisi, İstanbul’da son meydana gelen depremin, Marmara Denizi altında bulunan fay hattındaki kırılmalarının; bir camın önce yavaşça ve sonrasında hızlanan bir çatlamaya benzeterek İstanbul ve çevre bölgelerinde yaşayanlara ‘’büyük bir depreme hazır olun’’ uyarısında bulundu. İstanbul’da son yaşanan depremlerin sadece uyarı depremler olduğunu söyleyen bilim adamı, daha önce de İstanbul’da yaşanması muhtemel bir deprem olacağını defalarca söylemişti.

Hoogerbeets’in daha önce yaptığı açıklamalardan en dikkat çekeni ise, İstanbul’da büyük bir depremin hemen öncesinde sık aralıklarla yaşanan depremler açıklaması oldu. Yaptığı açıklamalarda, İstanbul’da şiddetli bir depremin en büyük habercisi, öncesinde yaşanacak olan ‘’sıklık depremlerdir’’ dedi. Bugün İstanbul’da yaşanan son iki deprem ve bu depremlerin ardından yaşanan 32 ayrı artçı depremler, bilim adamının bu tahminlerini doğrular şeklinde gelişti.

İSTANBUL'DA 7 ÜSTÜ DEPREM

Frank Hoogerbeets ayrıca 26 Kasım 1943 Samsun 7,2 ile 27 Aralık 1939 Erzurum 7,2 bunun yanı sıra 1 Şubat 1944 Bolu 7,2 depremlerine vurgu yaptı ve söz konusu depremlerin 1930 ve 1940'lı yıllardan beri görünmediğini ifade ederek, İstanbul’da yaşanan son depremi de ele alarak, 2019 yılı sonuna kadar bir tarihte 7 ve üzeri bir depremin yaşanmasının şaşırtmayacağını belirtti.

Yorumlar (0)