AFAD'tan Flaş Açıklama: 26 İl İçin Deprem Alarmı Verilecek

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada merkezi Kahramanmaraş olan 7,5 büyüklüğünde deprem senaryosunun uygulanacağı ulusal tatbikat yapılacağı ifade edildi.

GÜNDEM 08.10.2019, 16:12
AFAD'tan Flaş Açıklama: 26 İl İçin Deprem Alarmı Verilecek

Konu ile ilgili olarak İçişleri Bakanlğından da bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada AFAD tarafından, modern afet yönetim sisteminin kurulmasında önemli bir kilometre taşı olarak değerlendirilen Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında 9-11 Ekim'de Kahramanmaraş merkezli ulusal deprem tatbikatı gerçekleştirileceği ifade edildi.

AYDES KULLANILACAK

Kahramanmaraş'ta 7,5 büyüklüğündeki bir deprem senaryosu üzerine uygulanacak tatbikata, 26 il ve ulusal düzey hizmet grupları katılacak. Tatbikat, ansızın verilecek alarmla başlayacak. Tatbikat süresi boyunca coğrafi bilgi sistemleri üzerine inşa edilmiş, afet ve acil durumlarda tüm kaynakları etkin bir şekilde yönetebilen ve karar destek mekanizmalarına sahip web tabanlı bir uygulama olan Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES) kullanılacak.

Yerel düzey hizmet grupları süreç içerisindeki çalışmalarında, ulusal düzey hizmet gruplarıyla koordineli çalışacak. Bu bağlamda tatbikatın daha verimli yürütülmesi, ulusal ve yerel düzey katılımcılar arasında tam bir uyum sağlayacak.

TATBİKAT 2 GÜN SÜRECEK

Söz konusu tatbikat iki gün sürecek. Tatbikatın birinci günü gerçek zamanlı icra edileceği gibi afetin ilk 24 saati canlandırılacak. İkinci günde ise afetin afetin ardından ilk 72 saat sonrası canlandırılarak. Bu süreçte aktif olmayan hizmet gruplarının tatbikata dahil edilmesi sağlanacak.

Yorumlar (0)