Aile Bakanlığı Açıkladı: Şiddet Mağduru Yüzlerce Kadın Kimlik Değiştirdi !

Şiddete uğrayan kadınlar kendilerini kimlik değiştirme yöntemi ile korumaya çalışıyorlar. 2013 yılında şiddet mağduru olup kimlik değiştiren kadın sayısı 40'len bu yıl bu sayı 300'e ulaştı.

GÜNDEM 11.09.2017, 09:49
Aile Bakanlığı Açıkladı: Şiddet Mağduru Yüzlerce Kadın Kimlik Değiştirdi !

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından şiddet mağduru kadınlara ilişkin çeşitli veriler yayımlandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de şiddet gören kadınların çoğu kimliklerinin tamamen değiştirilmesini istiyor. Kadınlar bu şekilde daha güvende olduklarını ifade ediyor.

Konu ile ilgili olarak Helin Şahin'in aktardıklarına göre şiddet gören kadınlar için sığınma evleri elektronik kelepçe, kimlik değişimi ve şiddet uygulayan kişinin mahkeme kararı ile evden veya kişiden uzaklaştırılması gibi tedbirler alınıyor. Ancak hu tedbirlerin yanı sıra kadınlar çözümü kimlik değişiminde buluyorlar. Kimlik değişimi uygulaması 2013 yılında yasal değişiklik ile hayata geçirildi. Ancak bu uygulamaya talebin çok yüksek olduğu ifade edildi.

300 KADIN KİMLİK DEĞİŞTİRMEK İSTEDİ

Uygulamanın ilk başladığı 2013 yılında 40 kadın ismini değiştirdi. İsmini değiştiren kadınların sayısı 2015'te 125 olurken, bu yıl 300'e ulaştı. Mahkeme kararıyla gerçekleştirilen kimlik değişiminin ardından yapılan takipler sonucu yeni kimlik sahibi olan kadınların şiddet gördükleri kişiler tarafından bir daha izlerine ulaşılamadığı vurgulandı. Yeni kimlik sahibi olan kadınlara devlet desteğiyle iş imkanı sağlanarak hayatlarını idame ettirmelerinin sağlandığı kaydedildi.

ELEKTRONİK KELEPÇE UYGULAMASI

Kadına şiddetin çözüme kavuşturulmasında bir diğer etmen ise elektronik kelepçe. Elektronik kelepçe uygulaması Türkiye'de 2 ilde uygulanıyor ancak 4 ilde daha uygulanması için çalışmaların olduğu belirtiliyor. Mali gideri daha yüksek olan elektronik kelepçenin, kadına yönelik şiddet kapsamında şu ana kadar farklı yerlerdeki 10 erkeğe takıldığı ve sonuçların olumlu olduğu dile getirildi.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (0)