Alexa
09 Temmuz 2016 Cumartesi 14:58
Aile Bakanlığı ASDEP Alımlarındaki Sorunlar ve Sıkıntılar (1)
 Aile Bakanlığı, 81 şehre ASDEP kapsamında 1500 meslek elemanı alımlarını gerçekleştirdi. Sonuçları açıklamayan birkaç İl Müdürlüğü kaldı. Personel alımlarındaki sorun ve sıkıntılarının birinci bölümünü bu haberimizde aktaracağız.

1) Alımların Taşeron Olmasının Dezavantajları

ASDEP’e bağlı olarak yapılan personel alımları için özel hizmet yolu yani taşeron yöntemi seçildi. Oysaki beklentiler kadrolu veya en azından sözleşmeli yönündeydi. Dolayısıyla işe başlayanların kafası karışık. Proje tutmazsa veya ihaleler yenilenmezse durumumuz ne olacak diye soranlar çoğunlukta. Göreve başlayanların süresi 31 Aralık 2016 itibariyle bitecek. Bakanlığın yılbaşından itibaren hiç yoktan sözleşmeli alıma geçmesi faydalı olacaktır. İkinci 1500 kişilik alımın da taşeron olarak değil de sözleşmeli hatta mümkünse kadrolu olarak yapılması konusunu Aile Bakanlığı’nın masasında olmasında yarar vardır çünkü taşeron konusu 3 yıllık sözleşmeye dönüşecektir. ASDEP personelinin de iş güvencesi anlamında kendisini rahat hissetmesi lazım.

2) Alımlarda Genel Sıralama Mı, Bölüm Sıralaması Mı?

1500 kişilik personel alımları için 6 bölüm mezunlarına başvuru imkanı verildi: Sosyal Hizmet, Psikoloji, Sosyoloji, Çocuk Gelişimi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Aile ve Tüketici Bilimleri. Kontenjanlarda ve il müdürlüklerinin ilanında bölümlere kontenjan yerine genel bir KPSS sıralamasına mülakat listesi oluşturulmuştur. Özellikle Sosyal Hizmet mezunları, ikinci 1500 kişilik alımda bölümlere belli bir kontenjan verilerek alımların yapılmasını istiyor. Bölümlere kontenjan verilmesi ve sonrasında ise kontenjanların illere göre dağılımın yapılması, yedek adayların da bölüm kontenjanına göre belirlenmesi tartışmaları bitirecektir. 2016 KPSS’yle henüz bir personel alımı olmadığından ve MEB’in Eylül’de öğretmen ataması yapmaması durumunda ASDEP’in ikinci 1500 kişilik alımında yüksek puanlı adaylar sıralamalara girecektir. Bu kişilerin ilerleyen dönemlerde kadrolu alımlara başvurması durumunda yedek adayların da şansı artacaktır. 

3) Erkek Adayların Askerlik Sorunu

ASDEP’in 1500 kişilik alımında işe başlatılanların % 60’tan fazlası kadın. 600 civarındaki erkek ASDEP personelinin en büyük sorunu askerlik. Alımların taşeron olmasıyla askerliğe sevk edilen, tecili biten veya bakaya durumuna düşen adaylar, kara kara düşünmektedir çünkü askere gittiklerinde taşeron alımı olduğu için iş sözleşmesi feshedilecektir. Mevcut şartlarda askerlik dönüşü de tekrar işe başlama şansları da yoktur. Taşeron meselesinin çözerken erkek çalışanların askerlik sorunlarının da çözülmesi de yerinde olacaktır. Yani askere giden personelin iş hakları korunmalıdır, askerliği biten personel tekrar görevine başlatılmalıdır.

4) Kadın-Erkek Eşitliği Olmadı

ASDEP alımlarında çalışacak ekibin bir kadın-bir erkek şeklinde olacağı ifade edilmekteydi. Hatta il müdürlüklerinin ilanında eşit sayıda kadın-erkek personel alımı yapılacağı belirtilmiş olmasına rağmen mülakat sonuçlarında erkek-kadın dengesi kurulmadığı görülmüştür. Bakanlığın ikinci 1500 kişilik alımında erkek-kadın diye bir ayrımda bulunmaması, illerin sıralamalarına göre personellerin seçilmesi faydalı olacaktır. Yani personel ilanı ile mülakat sonuçlarının tutarlı olması lazım.

5) İkametgah Şartı Olsun Mu Olmasın Mı?

ASDEP alımlarına bazı iller ikametgah şartı getirmiş olup diğer tüm iller ise ikametgah şartını istememiştir. Bununla ilgili olarak bir uygulama birliği sağlanması faydalı olacaktır. 1500 kişilik alımda adaylar, işe girme şansını arttırmak için birden fazla şehre başvuru yapmıştır. Bakanlığın ikametgah konusunda net tavır alması faydalı olacaktır. Eğer ikametgaha dayalı bir alımda başarılı olunacaksa tüm iller ikametgah şartı getirmelidir.

*ASDEP haberimizin ikinci bölümü iki gün sonra yayımlanacaktır. 

Zeki KARA / zekikara@kamupersoneli.net

 Özel Haber

NOT: Kamupersoneli.net tarafından hazırlanan bu haber  “www.kamupersoneli.net” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.Son Güncelleme: 09.07.2016 15:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner462