AK Parti'de 3 Günde 6 Başkanın İstifası İstendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarında "Yeni isimlerle kadrolarımızı tahkim edeceğiz" ifadelerine yer vermişti. Bunun ardından son üç günde altı başkanın istifası istendi.

GÜNDEM 14.11.2019, 07:51 14.11.2019, 09:57
AK Parti'de 3 Günde 6 Başkanın İstifası İstendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, AK Parti'nin kongre sürecine ilişkin geçen hafta bir toplantı yapılmıştı. Söz konusu toplantıda bazı il ve ilçe başkanlarının kongreler beklenmeden istifalarının istenmesi kararlaştırılmıştı.

İSTİFALARI İSTENDİ

Bu toplantının hemen ardından AK Parti Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir tarafından istifası istenecek olan il başkanları Ankara'ya davet edilmeye başlandı.

Görüşülen il başkanlarına, kongrelerde aday yapılmayacakları tebliğ edildi ve istifa etmeleri istendi. Türkiye Gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun aktardıklarına göre bu amaçla son üç günde altı il başkanın istifası istendi. Amasya, Manisa, Kırşehir, Kütahya, Iğdır ve Siirt İl Başkanları istifa ederken AK Parti yönetimi, istifalarının istenmesinin en önemli sebebinin 'seçim başarısızlığı' olduğu belirtildi.

İSTİFALAR YENİ YILA KADAR DEVAM EDECEK

Mahalli seçimlerde Kırşehir'i CHP, Kütahya ve Amasya ile AK Parti'nin aday çıkarmadığı Manisa'yı MHP, Iğdır ve Siirt'i ise HDP kazanmıştı. MHP'nin belediye başkanlığını kazandığı illerden biri olan Çankırı'da da AK Parti İl Başkanı, seçimlerin hemen ardından istifa ettirilmişti. Seçim kaybedilen İzmir ve Karaman İl Başkanları da nisan ayı içinde istifa ettirilmiş, yerlerine yeni isimler tayin edilmişti.

AK Parti kaynakları tarafından yapılan açıklamada istifa sürecinin yeni yıla kadar devam edeceği belirtildi. Ayrıca yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İlçe kongrelerinde göreve getirilecek arkadaşların kimler olacağı, il başkanları ile birlikte belirlenecek. Bu amaçla, mevcut il başkanı devam etmeyecekse yerine gelecek yeni il başkanı ile ilçe yönetimlerini belirleyeceğiz. İlçe kongreleri konusunda yeni tayin edilen il başkanları söz sahibi olacak"

Yorumlar (0)