AK Parti'den Yeni Askerlik Sistemi Açıklaması! Asker Alma Kanun Teklifi Yasalaştı Mı?

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili Bülent Turan'dan yeni askerlik sistemi hakkında açıklama geldi. Turan açıklamasında Asker Alma Kanun Teklifi yasasına yönelik olarak "Bugün ve yarın genel kurulda kanunun görüşmelerine devam edeceğiz" dedi ve askerlik sisteminde yapılacak olan düzenlemeler hakkında detayları paylaştı... Peki Asker Alma Kanun Teklifi Yasalaştı Mı? İşte detaylar...

GÜNDEM 12.06.2019, 14:33
AK Parti'den Yeni Askerlik Sistemi Açıklaması! Asker Alma Kanun Teklifi Yasalaştı Mı?

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili Bülent Turan AK Parti genel merkezinde bu akşam yapılacak kapalı grup toplantısı öncesi açıklamalarda bulundu.

Asker Alma Kanun Teklifinin yasalaşıp, yasalaşmadığı konuşulurken detayları sıralayan Bülent Turan; "Bugün ve yarın genel kurulda kanunun görüşmelerine devam edeceğiz" ifadesini kullandı...

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili Bülent Turan'ın açıklamalarından satır başları;

ASKERLİK KANUNU

"Bunu Türkiye'nin, askerimizin bir ihtiyacı olarak gündeme getirdik. Bu kanunumuzun arkasındayız. Tabii ki her kanunda yapılan eleştiriler, tespitler baş tacı, bunları değerlendireceğiz.

Özellikle 'asker' başlığındaki bir kanunun, uzlaşıyla olmasını isteriz. Dün bütün siyasi parti grup başkanvekilleri ile görüştük. Belli bir uzlaşı sağladık.

Ancak isteriz ki uzlaşı en üst seviyede olsun. Herkesin benimseyeceği bir kanun olsun" 

ASKERLİK YASASINDA BAZI MADDELER TEKRAR GÖRÜŞÜLECEK

"Biz prensip olarak kanunun bu hafta geçmesini arzu etmiştik. Gelinen noktada bazı endişelerden dolayı bazı maddelerin, muhalefetin öngördüğü bazı maddelerin bir daha görüşülmesini uygun gördük.

Milli Savunma Bakanımızın yurt dışında olması nedeniyle, Komisyon Başkanımız İsmet Yılmaz sunum yapmıştı. Bugün Milli Savunma Bakanımız, yurt dışından geldi.

Aynı talebi ilettik. Bugün tekrar Savunma Bakanımızın da gruba bilgi vermesini istedik. Aynı konuyla ilgili Milli Savunma Bakanımızın da kapalı toplantıda bilgi vermesini talep ettik.

Milletvekillerimizin soruları varsa, tespitleri, endişeleri, eleştirileri varsa bunları birinci ağızdan duyma, tespit etme imkanı olsun istedik. O yüzden kapalı toplantı yapıyoruz."

ASKERLİK KANUNU GÖRÜŞMESİ BU HAFTA BİTEBİLİR

"Bugün ve yarın görüşmelere devam edeceğiz. Ümit ediyorum bu hafta bitiririz. Ama muhalefetin bu konuda bize yardımcı olmaması ve uzlaşma imkanı olmama durumunda haftaya bitebilir.

Biz kanunun arkasındayız" dedi. Kanun teklifinin erteleneceğine ilişkin iddialarla ilgili olarak da "Tüm yetki genel kuruldadır.

Ama biz AK Parti grubu olarak, teklif sahibi olarak bu kanunun bu hafta bitmesini istiyoruz, kanunumuzun arkasındayız"

Yorumlar (0)