Almanya' dan İkinci Darbe, Sözde Ermeni Soykırım Anıtı Onaylandı

Almanya' da Köln Büyükşehir Belediyesi, Ermeni diasporasının bir mezarlıkta "sözde Ermeni soykırım anıtı" dikme talebine onay verdi.

GÜNDEM 15.03.2017, 11:55
Almanya' dan İkinci Darbe, Sözde Ermeni Soykırım Anıtı Onaylandı

Yaklaşık 100 bin Türk'ün yaşadığı Köln kentinde, 5 bin üyesi olan Ermeni cemaati anıt dikmek için 2015 yılında başvuruda bulunmuştu.

Köln Büyükşehir Belediyesi Komisyonu'nda alınan karar göre; Köln Brück Lehmbacher Weg'deki belediyeye ait mezarlığa, Ermeni cemaatinin haç şeklinde taş anıt dikme talebinin kabul edildiği açıklandı.

Müslümanlara ait bir bölümün de bulunduğu mezarlığa ait kararın onayına ilişkin, Köln Türkleri Dayanışma ve İnisiyatif Platformu Sözcüsü Levent Taşkıran, söz konusu mezarlık önünde basın toplantısı düzenleyerek belediyenin almış olduğu karara tepki gösterdi.

32 dernekten oluşan inisiyatif ile 2 yıldır konuyu takp ettiklerini açıklayan Taşkıran; '' Yönetmeliğe göre bireysel anma dışında, bu şekilde siyasi ve toplumsal anma durumu mezarlık yönetmeliğine aykırı bir durum. 100 binden fazla Türk'ün yaşadığı bir şehirde böyle bir kararın alınması iç barışı bozacak bir adımdır. Kesinlikle bu kararı tanımıyoruz, bu kararı reddediyoruz ve bunu anti demokratik buluyoruz." dedi.

Demokratik anlamda mücadeleye ve her zaman toplumsal barışı sağlamaya devam edeceklerini açıklayan Taşkıran, Köln Belediyesi'nin konuya ilişkin hatasını düzeltmeleri için mücadele edeceklerini söyledi.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)