10 Eylül 2016 Cumartesi 16:18
Altınok ve İnce Yeni Görevlerine Başladı

Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, emir alacakları tek mercinin gücünü ve yetkisini Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'ndan alan, meşru ve milli iradeyle gelmiş hükümet olduğunu belirterek, "Hükümetin dışında, sivil idarenin, demokratik düzenin dışında hiçbir merciden ve makamdan Türk Polis Teşkilatının emir almasına, yönlendirme yapılmasına müsaade etmesi mümkün değildir." dedi.

Emniyet Genel Müdürü Altınok, İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevini törenle eski Artvin Valisi Muhterem İnce'ye devretti. Altınok, daha sonra Celalettin Lekesiz'den Emniyet Genel Müdürlüğü görevini teslim aldı.

Lekesiz ile düzenlenen devir teslim töreninde konuşan Altınok, mesleğe girdiği günden beri Lekesiz ile çalışmaktan onur duyduğunu ifade ederek, "Çok değerli genel müdürümüzden, ağabeyimizden bu görevi alırken, onun bıraktığı noktadan polis teşkilatımızı daha ileri noktalara götürebilme adına üzerimize düşen ne varsa yapmaya gayret edeceğiz." şeklinde konuştu.

Altınok, kurumların baki, görevlerin ise geçici olduğunu, teşkilata yabancı olmadığını, 2 yıla yakın süre İstanbul'da emniyet müdürlüğü görevinde bulunduğunu anımsatarak, silah arkadaşlarıyla çalışma onurunu yaşamış biri olarak göreve geldiğini söyledi.

Türk Polis Teşkilatının derdinin ne olduğunu, nelere dertlendiklerini ve nasıl mücadele ettiklerini, hayatı nasıl yaşadıklarını, 24 saat toplumun huzuru için çalıştıklarının farkında ve bilincinde olduğuna dikkati çeken Altınok, şöyle konuştu:

"Memleketimizin, milletimizin, devletimizin bekası, milletimizin huzur ve güveni için 24 saat, sayın genel müdürümün bırakmış olduğu yerden alarak, mücadele etmeye, çalışmaya gayret edeceğiz. Birliğimizle, dirliğimizle bu necip millete hizmet etmenin onurunu ve şerefini taşıyacağız inşallah, bunu yaparken de kahraman silahlı güvenlik birimi olan jandarma teşkilatımızla, sahil güvenlik kurumumuzla, korucularımızla bayrağı her zaman gönderde dik tutabilme adına, birlik ve beraberlik içerisinde bugüne kadar görev yaptık, bundan sonra da aynı gayretle yapmaya devam edeceğiz.

Bir gün biz de bu görevi bizden sonra gelen arkadaşlarımıza devredeceğiz. Polis teşkilatı güçlüdür, özellikle 15 Temmuz FETÖ'cü darbe girişimi sürecinde o gecede devletine, milletine layık bir duruş sergilemiştir. Bu duruşu sergilemeye bundan sonra da devam edecektir."

Emniyet Genel Müdürü Altınok, "Bizim emir alacağımız tek merci vardır, o da gücünü, yetkisini Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'ndan alan, meşru, milli iradeyle gelmiş hükümettir. Hükümetin dışında, sivil idarenin, demokratik düzenin dışında hiçbir merci ve makamdan Türk Polis Teşkilatının emir almasına, yönlendirme yapılmasına müsaade etmesi mümkün değildir." dedi.

Altınok, 17 Aralık sürecinden itibaren bu mücadelenin içinde olduğunu hatırlatarak, "Sayın genel müdürümün zamanında başlatılmış ve devam eden o devlete bağlılık esası üzerine bundan sonra da çalışmalarımız aynen devam edecektir. Bunun dışında bir düşüncesi, bir niyeti, bakışı olan insanların bizim teşkilatımız içerisinde yaşayabilme şansı yoktur. Tek irade vardır, tek emir alınacak merci vardır, o da meşru milletin oylarıyla seçilmiş sivil iktidardır, hükümettir. Biz hükümetin emrinde, devletin emrinde olmak zorundayız, başka hiçbir merci ve makam polis teşkilatını etkilemeye, emir ve talimat vermeye yetki ve imkan bulamayacaktır." ifadelerini kullandı.

Bugüne kadarki mücadelede canı pahasına vatanın, memleketin, milletin birliği, dirliği için canını feda etmiş şehitleri rahmetle andığını dile getiren Altınok, gazilere acil sağlık dilediğinde bulundu.

"Türkiye, zor bir süreçten geçiyor"

Eski Emniyet Genel Müdürü Lekesiz de 2 yıl önce göreve geldiğini, her gelenin bir gün gittiğini, kurumların kalıcı, kişilerin ise geçici olduğunu söyledi.

Lekesiz, "Türkiye, zor bir süreçten geçiyor. Son 2 yılda bu zor süreç devam ediyor, bu zor süreç içerisinde Türk Polis Teşkilatının konumu oldukça önemli, teşkilatın olaylar karşısında gelişmeler karşısındaki tavrı, sevk ve idare biçimi son derece önemli." diye konuştu.

Polisin anayasal değerlere, hukukun üstünlüğüne bağlı, demokratik değerleri özümsemiş, meşru otoritenin emrinde görev yaptığına dikkati çeken Lekesiz, 15 Temmuz akşamı da Türk Polis Teşkilatının darbe girişiminin başladığı ilk andan itibaren 81 ilde hukuk dışına çıkmış, milli iradeyi çiğnemek isteyen, Türkiye'yi başkalarına teslim etmeyi düşünen FETÖ terör örgütüne karşı başarılı direniş sergilediğini kaydetti.

Lekesiz, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın, müsteşarlığı ve bakanlığı döneminde Altınok'un ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun desteklerini hep teşkilatın yanında hissettiklerini anlatarak, "Türkiye, süratle bölgesel ve küresel anlamda lig atlamaya başladı. Türkiye'nin oynadığı roller, rahatsızlık yarattı ki son gelişmeler ve nihayet FETÖ terör örgütünün yaptığı darbe girişimi, esas itibarıyla Türkiye'yi terbiye etme operasyonlarıdır. Bunların hepsini Türkiye aştı, birlik, beraberlik içerisinde inşallah aşacak." değerlendirmesinde bulundu.

İnce, görevi devraldı

İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığındaki devir teslim töreniyle eski Artvin Valisi Muhterem İnce, görevi Selami Altınok'tan devraldı.

İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığının onurlu bir görev, bakanlığın mutfağı olduğunu kaydeden Altınok, "İşlemlerin hazırlandığı, piştiği ve hizmetin vatandaşa sunulması noktasında görünmeyen cephesidir burası. Burada işlerin iyi hazırlanması ve yürütülmesi noktasında sistem yürüdüğü takdirde taşrada hizmetlerimiz daha iyi yürür diye düşünüyorum." görüşünü paylaştı.

Altınok, yeni görevinde İnce'ye başarı dileyerek, bundan sonra da birlikte çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Görevi Altınok'tan devralan İnce de "Sayın müsteşarım' diye hitap etmek istiyorum çünkü buraya Artvin'den gelmeden önce personel genel müdürüyken müsteşarım olarak görev yaptı, bakanım olarak görev yaptı, birlikte çalıştık sayın müsteşarımızla, şimdi de Emniyet Genel Müdürü olarak, ben de İçişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak bu hizmeti bu bayrağı taşıyacağız inşallah." diye konuştu.

"Sürpriz olmadı"

İnce, "Bu bayrağı layıkıyla taşımaya gayret edeceğiz. İçişleri Bakanlığının en başta gelen görevleri, milletimizin huzur ve refahını, asayişini, emniyetini sağlamak. Bu anlamda var gücümüzle gece gündüz çalışacağız." ifadelerini kullandı.

Bakanlıktaki çalışma arkadaşlarıyla milletin huzuru ve mutluluğu için hedeflenen noktaya ulaşacaklarına inandığını ifade eden İnce, "Bu birlik, beraberliğimizi, huzurumuzu bozmak isteyen hain güçlere, bütün terör örgütlerine, devletin şedit şeklinde yaklaşımını da göstererek, onlara gereken dersi de zamanında ve yerinde vereceğiz." dedi.

Konuşmaların ardından bir gazetecinin, "Sürpriz oldu mu? Kararnameniz geç saatte yayımlandı." şeklindeki sorusuna Emniyet Genel Müdürü Altınok, "Olmadı, zor soru sordun." yanıtını verdi

Kamupersoneli.me

Son Güncelleme: 10.09.2016 16:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.