Amerika Birleşik Devletlerinden (ABD) S-400 Teslimatı Sonrasında İlk Açıklama!

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400'lerin teslimatı sonrasında Amerika Birleşik Devletlerinden (ABD) son dakika açıklaması geldi. BD Savunma Bakan Vekili Mark Esper yaptığı açıklamasında; " F-35'le ilgili pozisyonumuz değişmedi" dedi. İşte ayrıntılar.

GÜNDEM 12.07.2019, 18:53
Amerika Birleşik Devletlerinden (ABD) S-400 Teslimatı Sonrasında İlk Açıklama!

Rusya'nın Türkiye'ye S-400'leri teslim etmesi sonrasında Amerika Birleşik Devletlerinden (ABD) ilk açıklama geldi. ABD'nin S-400 hakkında tavrının ne olacağı merak ediliyordu.

ABD Savunma Bakan Vekili Mark Esper yaptığı açıklamasında ise;

"Türkiye'ye S-400 teslimatının farkındayız, F-35'le ilgili pozisyonumuz değişmedi." dedi.

BAKAN AKAR'DAN AÇIKLAMA

Bakan Akar S-400 teslimi hakkında yaptığı açıklamasında ise;

"Uzun yıllardan beri uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi tedariki için çalışmalarımız sürmektedir. Bu konuda belirlediğimiz bazı ilkeler var.

Bu ilkeler doğrultusunda Çin, Rusya, ABD ve Fransa ile görüşmelerimiz oldu. Bu görüşmeler sonrasında gördük ki ilkelerimize en uyum sağlayan ülke Rusya oldu.

Bunun için de Nisan 2017'de bir sözleşme imzalandı. O sözleşme çerçevesinde çalışmalar sürdürüldü. Bugün sabah saatlerinden itibaren toplam üç uçak Mürted bölgesine inmek suretiyle söz konusu sistemlerin parçalarını taşımaya başladılar.

Bu bir süreç. Önümüzdeki günlerde bu süreç devam edecek.
Bu sürece bağlı olarak çalışmalarımızın tamamlanacağını, planlandığı şekilde gerçekleşeceğini görüyoruz. Planlı faaliyetlerimizde herhangi bir sorun görmüyoruz.

Planlı faaliyetlerimize paralel olarak aynı zamanda personelimizin de hem kurulum hem işletim anlamında eğitimleri de Türkiye'de, Rusya'da sürmektedir. Bu önümüzdeki günlerde de devam edecektir." dedi.

Yorumlar (3)
Süleyman 4 ay önce
ABD yaptırım uygulayacakmi ...yav 6 7 aydır aynı başlık atılıyor uygulamıyor mu suansizCe ... başlığı şöyle atabilirsiniz ABD nin s 400 lerle ilgili düşüncesi geçen zamanda degistimi
Ort Mcht 4 ay önce
Eşşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmekten bıkp usnmdnz mı ne cahil insanlr var rahatlık batıyor bazılarına serseri başkanları demedi mi kendi bok yemeleri olduğunu... karıştırmayın b..... kokusu daha fazla çıkar
Serkan BOSTAN 4 ay önce
Kamu yönetimi mezunuyum farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz lütfen destek olun bizlere lütfen destek olun