Ankara Hızlı tren kazası sebebleri belli oldu

Ankara yüksek hızlı tren kazası sebebleri araştırılmaya devam ediliyor. Tren kazası sonrası yapılan açıklamalar, kazanın yaşandığı Hızlı Tren Hattı üzerinde sinyalizasyon sisteminin olmaması üzerinde duruluyor. Peki neden sinyalizasyon sistemi yoktu? Neden trenlerin fren sistemi çalışmadı? Neden ayn hat üzerinde iki tren vardı? gibi sorulara çeşitli ama benzer açıklamalar geldi. İşte Ankara hızlı tren kazasının sebebleri...

GÜNDEM 13.12.2018, 20:07 14.12.2018, 00:20
Ankara Hızlı tren kazası sebebleri belli oldu

9 kişinin hayatını kaybettiği, 86 vatandaşımızın da yaralandığı Ankara hızlı tren kazası sonrası, kazanın sebeblerine ilişkin bazı açıklamalarda bulunuldu. 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusun Yener "Sincan-Ankara hattında henüz sinyalizasyon bulunmuyor. Yapım aşamasındaydı. Kazanın olduğu hatta makinistler birbirleriyle telsizle veya cep telefonu ile haberleşiyorlardı. Kazanın sebebi muhtemelen bu." dedi.

Ankara Yüksek Hızlı Tren kazasına ilişkin Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Başkanı Hasan Bektaş'tan korkunç bir iddia geldi. 

9 kişinin öldüğü yüksek hızlı tren kazasını değerlendiren Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Başkanı Hasan Bektaş, "Bu hatta sinyal sistemi olsaydı bu kaza yaşanmazdı" diyen Bektaş, "Bu hat, Kayaş-Sincan arası banliyö güzergâhının da bulunduğu, aynı zamanda yüksek hızlı trenin de kullandığı hat. Burada sinyalizasyon sistemi hazır olmadan hat ulaşıma açıldı. Buradaki tren işletmeciliği, sinyal yetişmediği için telsizlerle yapılıyor. İlkel bir yöntem olan telsizlerle anlaşma sağlanınca sonuç bu oldu. Bir yanlış anlama nedeniyle bu kaza meydana gelmiş. Bu hatta sinyal sistemi olsaydı, böyle bir kaza yaşanmazdı. Hat tamamlanmadan neden ulaşıma açılıyor?" sorusuna ise "Tıpkı Pamukova'da yaşanan kaza gibi. Açtık demek için açıyorlar. Demiryolları özelleştirme nedeniyle ikiye ayrıldı. Bu kazalar özelleştirmenin ve şov amaçlı iş yapmanın en açık yansımasıdır" ifadelerini kullandı. 

Yapılan açıklamalar sonrası akla gelen ilk sorular arasında;

1- Hızlı tren hattında neden hayati önem taşıyan sinyalizasyon sistemi yoktu?

2- Trenlerin fren sistemi neden çalışmadı?

3- Aynı hatta neden iki tren bulunuyordu

4- Hızlı Tren hattı çalışmaları tamamen bitmeden mi açılışı yapılarak kullanıma açıldı?

5- Açılış sonrası neden geçen süre zarfında eksiklikler tamamlanmadı?

Akla gelen ilk sorulardan, Ulaşım Bakanı Mehmet Cahit Turhan'a '' Sinyalizasyon sistemi yokmuy du?'' diye soruldu... Bakan Turhan, gazetecinin sorduğu bu soruya cevap vermek yerine, ''Teşekkür ederim'' demek oldu. Sorulan soruları yanıtsız bırakan Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan'ın önümüzde ki günlerde, akla gelen soruları cevaplaması ümit ediliyor.

Yorumlar (0)