Ankara’da bir hastanede günde 1000'den fazla vaka olduğu iddia edildi!

Ankara’da bir hastanede günde 1000'den fazla vaka olduğu iddia edildi!

Ankara'da vakalar hastanelerin kapasitesini zorluyor. Bir doktor çalıştığı hastanede günde 1000'den fazla vaka olduğunu söylüyor. İsmini vermeyen iki yetkili vakaların beklenenden daha erken arttığını, maske-mesafe önlemlerinin beklenen etkiyi yaratmadığını belirtiyor.

ANKARA (Reuters) - Türk başkentindeki doktorlar, Ankara'da gelişen koronavirüs vakalarının hastaneleri sınıra kadar zorladığını ve Türk yetkililerin virüsü kontrol altına almak için yeni bir tecrit uygulaması gerektiğini söyledi.

Hükümet bu hafta yaptığı açıklamada, şehir şu anda Türkiye'nin COVID-19 salgınının merkez üssü olduğunu duyurdu ve yetkililer kilitlenme planı olmadığını söylese de, yetkililer özel olarak yeni önlemlerin yakında gerekli olabileceğini söylüyor.

Ankara Hacettepe tıp fakültesinde geriatri profesörü Mustafa Cankurtaran, yeni koronavirüsün ilk ortaya çıktığı Çin kentine atıfta bulunarak "Ankara Wuhan oldu" dedi.

“10-14 günlük bir tecrit uygulanmalıdır. Sağlık kapasitesi aşılabilir ”dedi. Çarşamba günü tweet atarak hükümeti özel sağlık birimleri de dahil olmak üzere tüm tıp merkezlerini açmaya çağırdı.

Reuters'e konuşan iki yetkili, Ankara'daki vaka sayısının beklenenden hızlı arttığını ve maske takma ve sosyal mesafe dahil olmak üzere mevcut tedbirlerin bekledikleri sonuçları vermediğini söyledi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir yetkili, "Günlük olumlu vakalar şu anda rahatsızlığa neden olacak kadar yüksek ve herkes yakın çevrelerinde her gün yeni vakalar görmeye başladı" dedi.

Yetkili, "Yeni tedbirler alınmazsa, yeni sorunların önlenmesi daha zor olacak gibi görünüyor" diyerek bazı "şehir bazlı" adımlar atılabileceğini söyledi.

"İKİNCİ ZİRVE"

Türkiye'de COVID-19 vakalarında "ikinci zirve" olduğunu anlatan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu hafta Ankara'daki aktif vaka sayısının, nüfusu başkentin üç katı olan İstanbul'daki sayının iki katı olduğunu söyledi.

Ankara valisi Vasip Şahin Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, vaka sayısındaki artış eğiliminin sokağa çıkma yasağı gibi daha katı tedbirler gerektirmeyeceğini umduğunu söyledi.

“Sokağa çıkma yasağı zor bir durum, bunu empoze etmek istemiyoruz. Şahin, kentimizde bu tür kısıtlamalar olmadan bu eğilimi tersine çevirmenin mümkün olduğuna inanıyoruz dedi.

Ancak Türk Tabipler Derneği (TTB), Ankara'daki doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının tükendiğini söylüyor.

COVID-19 ile uğraşan bir doktor, Reuters'e Ankara hastanelerinde 1.000'den fazla günlük vaka olduğunu söyledi, bu da 1.600 civarında olan resmi ulusal günlük toplamın çok altında değil. Hastalar koridorlarda tedavi ediliyordu ve doktorlar ölüyordu.

Doktor, "Ankara'nın başı cidden büyük dertte" dedi. "Dışarıda olma konusunda gerçekten kısıtlamalar getirmeleri gerekiyor."

Doktorun verdiği rakamlar sorulduğunda Türkiye Sağlık Bakanlığı rakamlarının arkasında durdu.

Perşembe günü 49 ölüm bildirilirken, ülke genelinde ölümler, kilitlemelerin olduğu Mayıs ortasından bu yana en yüksek seviyesine sıçradı.

Hafta sonu İstanbul ve Ankara belediye başkanları yerel bilgileri gerekçe göstererek hükümeti salgının ölçeğini küçültmekle suçladılar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler