Antalya'da Suriyeliler plaja alınmayacak kararı geri çevrildi

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde Suriyelilerin halk plajlarına alınmamasına yönelik karar alınmıştı. Suriyelilere plajlara giriş yasağı kanuna uymadığı gerekçesiyle Kaymakam tarafından geri çevrildi.

GÜNDEM 11.06.2019, 17:53
Antalya'da Suriyeliler plaja alınmayacak kararı geri çevrildi

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde belediye meclis toplantısında CHP’li Meclis Üyesi Ulaş Özgen’in “Suriyeliler halk plajlarına alınmasın” başlıklı önergesi AK Parti ile MHP meclis üyeleri ret oyuna rağmen 12 üyenin “evet” oyuyla Suriyelilerin ilçe sınırları içerisinde halk plajlarına girişleri yasaklandı.

Kararın ardından tartışmalar yaşanırken Gazipaşa kaymakamı Ali Sakar, yazılı bir açıklama ile kararın veto edildiğini açıkladı.

Belediye Meclisi'nin onayı yok

Sakar, "Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır, ve yine 6.maddesi – Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup bu konuda Belediye meclisine yetki verilmediği sürece Belediye meclisinin bu konuyu gündeme alıp oylama yetkisi bulunmamaktadır. Böyle bir karar Anayasa, kanun ve uluslararası sözleşmelerede aykırı olduğundan alınmış olsa bile yok hükmünde olacak ve uygulama hükmü bulunmayacaktır." dedi.

Yorumlar (1)
Turgay 6 ay önce
Bu kaymakamın araplara aşırı ilgi duyduğu belli ne olaki