Araç Sürücüleri Dikkat! Ulaştırma Bakanlığı'ndan Kış Lastiği Açıklaması

Ulaştırma Bakanlığı, kış lastiği kullanımına ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu.

GÜNDEM 25.09.2017, 20:57
Araç Sürücüleri Dikkat! Ulaştırma Bakanlığı'ndan Kış Lastiği Açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, kış aylarının yaklaşmasından dolayı sürücülere yönelik kış lastiği kullanımına ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI'NDAN KIŞ LASTİĞİ AÇIKLAMASI

Bakanlık tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, yolcu ve eşya taşıyan araçlara kış lastiği kullanımının zorunluğu olduğu vurgulanarak hususi olarak tescil edilmiş taşıtların kış lastiği kullanımlarının zorunlu olmadığı vurgulandı. Kış lastiği kullanımına ilişkin yayımlanan açıklamada ayrıca, farklı şehirlerde ve tarihlerde kış lastiği kullanımına ilişkin valilikler tarafından açıklama yapılacağı bildirildi.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından yayımlanan yazılı açıklama,

"1 Nisan 2017'de Resmi Gazetede yayımlanan, 'Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ' ile Kanun maddesine bağlı olarak usul ve esaslar belirlenmiştir. Buna göre, 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu olup yapılan düzenleme, hususi olarak tescil edilmiş taşıtların kış lastiği takmalarını kapsamamaktadır.

Ayrıca, belirtilen tarih aralıklarında il sınırları içerisinde kış lastiği uygulanacağı tarih aralıkları ile ilgili duyurular ilgili Valiliklerce yapılacaktır. Ayrıca yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların dışında kalan hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmamasıyla birlikte, can, mal güvenliği ve güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasını öneriyoruz."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)