Aralık 2019 Kira Artış Oranı Açıklandı! TEFE TÜFE Kira Artış Oranı Aralık Ayı Hesaplama

TÜİK TEFE TÜFE Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre Aralık ayında kiraya zam yapacak ev sahiplerinin uygulayacakları rakamlar belli oldu.

GÜNDEM 03.12.2019, 15:53 03.12.2019, 16:13
Aralık 2019 Kira Artış Oranı Açıklandı! TEFE TÜFE Kira Artış Oranı Aralık Ayı Hesaplama

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları ile yasal kira artış oranı da belirlenmiş oldu. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklama ile beraber Yeni Ekonomi Programı kapsamında yasal kira artış oranı 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaya başlanmıştı. 

Aralık 2019 Kira Artış Oranı Açıklandı! 

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Kasım ayı 12 aylık TÜFE ortalaması yüzde 15,87 olarak gerçekleşti. 

Açıklanan bu rakam Kasım ayında kira sözleşmesi tarihi süresi dolan ve Aralık ayı itibari ile zamlı kira ödemesi yapmaya başlayacak olan kiracılara uygulanacak. 

Yasal kira artış oranı olan bu rakam kiracılara uygulanabilecek en yüksek kira zam oranı olarak kullanılacak ancak ev sahipleri ile kiracılar kendi aralarında ortak bir anlaşmaya varmaları durumunda daha düşük bir zam oranı ile kira sözleşmesini yenileme hakkına sahipler. 

Yüzde 15,87 Aralık ayı 2019 yasal kira zam oranı için tavan zam oranı sınırı olarak uygulanacak. Yani ev sahipleri en fazla kiracılarına bu kadar zam yapabilecek ancak daha düşük oranda zam yapmalarına izin verilecek. 

Aralık Ayı Kira Artışı Hesaplaması İçin Tıklayınız... 

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)