Artan vakalardan dolayı Cuma Namazı yasaklandı mı? DİB resmen duyurdu

Artan vakalardan dolayı Cuma Namazı yasaklandı mı? DİB resmen duyurdu

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından artan vakalardan dolayı Cuma Namazı hakkında bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada salgın nedeniyle Cuma Namazının farz olmadığı bundan dolayı hastalığa yakalanan veya temaslı olan kişilerin namaza katılmaması gerekiyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından artan vakalardan dolayı Cuma Namazı için bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada salgın nedeniyle Cuma Namazının farz olmadığı belirtildi. 

Salgın tedbirleri ve elverişsiz hava şartlarının bir araya gelmesi ve son zamanlarda vaka sayılarındaki artış sebebiyle açıklama yapılmasının gerekli olduğu belirtildi ve İslam dininin hayat ile sağlığın korunması ve bunlara zarar verecek şeylerin giderilmesi yönünde son derece açık hükümler getirdiği Müslümanların bu hükümlerin gereklerini yerine getirmekle ve ilgili tedbirleri almakla yükümlü olduğu özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı gereken tedbirlerin alınması dinimizin bir gereği olduğu vurgulandı.

FARZ OLMASI DÜŞÜYOR

Açıklamada meşru bir mazeretin varlığı, Cuma namazının farziyetini düşürdüğü belirtilerek hastalık, şiddetli yağış, aşırı sıcak ve soğuk gibi elverişsiz hava şartları yanında salgın hastalık da kişiye cumanın farz olmasını düşüren bu tür mazeretler kapsamında olduğu ifade edildi. 

YAPILAN AÇIKLAMA 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Salgın tedbirleri ve elverişsiz hava şartlarının bir araya gelmesi ve son zamanlarda vaka sayılarındaki artış sebebiyle aşağıdaki açıklamaya gerek görülmüştür.

İslam dini hayat ile sağlığın korunması ve bunlara zarar verecek şeylerin giderilmesi yönünde son derece açık hükümler getirmiştir. Müslümanlar, bu hükümlerin gereklerini yerine getirmekle ve ilgili tedbirleri almakla yükümlüdür. Özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı gereken tedbirlerin alınması dinimizin bir gereğidir.

Ayrıca hastalıkların bazı ibadetlerle yükümlü olmayı kaldıran bir mazeret olduğu bilinen bir hükümdür. Bu bağlamda, Cuma namazıyla yükümlü olmanın şartlarından birisi de, cemaate katılmaya mani bir mazeretin bulunmamasıdır.

Zira meşru bir mazeretin varlığı, Cuma namazının farziyetini düşürmektedir. Hastalık, şiddetli yağış, aşırı sıcak ve soğuk gibi elverişsiz hava şartları yanında salgın hastalık da kişiye cumanın farz olmasını düşüren bu tür mazeretler kapsamındadır.

Tüm dünyayı etkileyen Kovid-l9 salgını ile ilgili tedbirler, kış mevsiminin getirdiği elverişsiz hava şartlarıyla birleştiğinde, cemaatin bir kısmının camide yer bulamaması ve Cuma namazını kılamamasına yol açabilmektedir. Camide mesafe şartını sağlayacak şekilde yer bulamayanların, hem kendilerini hem de cemaati tehlikeye atacak şekilde içeriye girmeleri doğru değildir. Bu şekilde Cuma namazını kılamayan kişilere, diğer meşru mazeretlerde olduğu gibi, öğle namazını kılmak farz olmaktadır Dolayısıyla bu durumdaki kişiler imkân buldukları bir yerde öğle namazını kılmakla yükümlüdürler. Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminde sabit olduğu bilinen ve günümüze kadar ittifakla uygulanan hüküm böyledir.

Burada bir kez daha ve önemle ifade edelim ki, bulaşıcı salgın hastalığa yakalananların ve teması' olanların cemaate katılmamaları ve karantina şartlarına riayet etmeleri dinen zorunludur."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler