Arzu Erdem'den Staj ve Çıraklık Sürelerinin Sigorta Başlangıcı Sayılması İçin Kanun Teklifi

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem bir kanun teklifi verdi. Kanun teklifinde staj ve çıraklık sürelerinin sigorta başlangıcı sayılması istendi. Detaylar haberimizde..

GÜNDEM 05.09.2018, 19:17 05.09.2018, 19:27
Arzu Erdem'den Staj ve Çıraklık Sürelerinin Sigorta Başlangıcı Sayılması İçin Kanun Teklifi

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem bir kanun teklifi vererek staj ve çıraklık sürelerinin sigorta başlangıcı sayılmasını istedi.

Arzu Erdem verdiği kanun teklifi hakkında sosyal medya hesabı üzerinden çeşitli açıklamalarda bulundu. MHP Milletvekili Arzu Erdem açıklamalarındastaj ve çıraklık sürelerinin sigorta başlangıcı olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade etti.

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem açıklamalarında "Çırak olarak çalışma veya staja başlanılan tarih uzun vadeli sigorta kolları bakımından da sigortalılık başlangıç tarihi olarak esas alınmalı, çıraklık ve staj süreleri için borçlanma hakkı verilmeli." ifadelerine yer verdi.

KANUN TEKLİFİNİN DETAYLARI

Madde 1 - 31/05/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 41. maddesinin b irinci fıkrasına aşağıdaki bent ilave edilmiş ve üçüncü fıkrasının birinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.

"3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen çıraklar ile meslek liselerinde okumakta iken veya yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrencilerin çıraklık ve staj süreleri"

"Birinci fıkrasının (k) bendinde sürelerinin borçlanılması halinde, çıraklık ve stajın başladığı tarih, sigortalılık başlangıç tarihi esas olarak alınır"

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (15)
mustafa 12 ay önce
bir an önce bu mağduriyetimizin giderilmesini istiyor arzu hanıma çok tşk. ediyorum
Mustafa 12 ay önce
1986 yılında çıkarılan 3308 sayılı ssk kanunu ile sigorta numarası verilerek zorunlu staj yaptırılan tüm branşlardaki meslek lisesi mezunlarının yıllar sonra yapılan düzenlemeyle staj süreleri sigorta başlangıcı sayılmamıştır. staj yaptığımız dönemde sigortalarımız başladı, sigorta numarası ve kartı verildi. ancak yıllar sonra stajın sigorta başlangıcı sayılmadığını üzülerek öğrendik. hem kademeli emeklilikten, hem de stajdan emekli tarihimiz maalesef uzadı. aynı şekilde staj yapan avukat ve doktorların staj süreleri sigorta başlangıcı sayılmaktadır. yine kadınlarda doğum borçlanması sigorta başlangıcı sayılmaktadır. 1987 yılında hükümetin geçici ve bir kereye mahsus böyle bir yasa çıkardığı da biliniyor. fiili bir çalışmaya dayanmayan askerlik ve doğum borçlanılarak sigorta başlangıcı sayılırken bizlerin fiili çalışmaya dayanan staj sürelerinin sigorta başlangıcı sayılmaması adalete uygun değildir. bizler o dönem okullarımız tarafından yatırılmayan emeklilik primlerimizi borçlanarak y
ramazan doğan 12 ay önce
mhp bu konuyu gundeme getirdiğinden beri oyum mhp ye cunki bende milletcalisip sigirta baslatirken 4 yilimi okula ayirip. madur oldum 2 de unv site bitirdim .okumak suc oldu benim icin haha issizim
Kamil 12 ay önce
Ben çok doğru bir karar sonuna kadar destek liyorum
Hakan ozcan 12 ay önce
Allah ne muradımız varsa versin
Ibrahim 12 ay önce
Bizler vatandaş olarak sectigimiz vekillerden hak edileni insanlara geri vermelerini istiyoruz saygılarımla
Ali ozgur 12 ay önce
Staj başlangıçi ve 35 yaş problemi çözülsün
İskender 12 ay önce
Gözbeebeğimizsiniz sayın vekilim Allah yardımcınız olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın