Aşı Yaptırmayan Aile Sayısı 23 Bine Ulaştı ! 14 Bin Çocuk Ölebilir

Aşıların içinde aliminyum olduğu, aşıların Alzheimer tehlikesini ortaya çıkardığı ve aşıların içinde domuz ürünü olduğuna ilişkin tartışmaların ardından çocuğuna aşı yaptırmayan aile sayısı 23 bine ulaştı. Sayının böyle olması kapsamında Sağlık Bakanlığı harekete geçti.

Aşı Yaptırmayan Aile Sayısı 23 Bine Ulaştı ! 14 Bin Çocuk Ölebilir

Aşıların içinde alüminyum olduğu, aşıların Alzheimer tehlikesini ortaya çıkardığı ve aşıların içinde domuz ürünü olduğuna ilişkin tartışmaların ardından çocuğuna aşı yaptırmayan aile sayısının 23 bine ulaşması ile Sağlık Bakanlığı harekete geçti. 

Sağlık Bakanlığı aşı konusunda doğru bilinmeyen yanlışlar olduğuna dikkat çekerek vatandaşları bilgilendirmek için 'asi.saglik.gov.tr' adlı internet sitesini kurdu.

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in aktardıklarına göre Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan internet sitesinde aşı hakkında detaylı bilgilere yer verildi.

14 BİN ÖLÜM GERÇEKLEŞECEĞİ HESAPLANDI

Buna göre bağışıklama insan sağlığı açısından günümüzde en etkili ve ucuz halk sağlığı müdahalelerinden biri olduğuna değinilen açıklamada aşıların sadece aşı olanları korumanın dışında, hastalığın toplumda aşı olmamış bireylere yayılmasını da önlediği belirtildi ve "yapılan çalışma ile aşılamanın herhangi bir nedenle kesintiye uğraması durumunda, çocuk yaş grubunda, yılda aşı ile önlenebilir hastalıklardan kaynaklanan 14 bin 296 ölüm gerçekleşeceği hesaplandı" denildi. 

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Aşılar hakkında doğru bilinen yanlışlar da Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan internet sitesinde belirtildi. İşte o yanlışlar:

YANLIŞ: Aşılanan çocuklar aşılanmamış çocuklara kıyasla daha fazla alerjik, otoimmün ve solunum yolu hastalıkları ile karşılaşırlar.

YANLIŞ: Aşılar zararlıdır.

YANLIŞ: Aşıların içerisinde çocuğuma zararlı olabilecek maddeler var.

YANLIŞ: Kızamık aşısı Subakut Sklerozan Panensefalit-SSPE’ye (Kızamık hastalığının neden olduğu bir hastalık) yol açar.

YANLIŞ: Ülkemizde aşı ile önlenebilir hastalıklar neredeyse yok edildi, dolayısıyla aşılamayı desteklemeye veya arttırmaya gerek yok.

YANLIŞ: Aşılarda bulunan alüminyumun Alzheimer’a yol açar.

YANLIŞ: Bebeklere gereksiz yere çok erken aşı uygulanıyor. Anne sütü onları korur.

YANLIŞ: Bir çocuğa, bir kerede birden fazla aşı verilmesi zararlı olabilir ve çocuğun bağışıklık sistemine aşırı yüklenilmiş olur.

 YANLIŞ: Aşıyla önlenebilir çocukluk hastalıkları yaşamın bir parçasıdır.

YANLIŞ: Aşının güvenli olmadığı. 

YANLIŞ: Aşıların faydalı olmadığı.

YANLIŞ: Aşılar otizme neden olur.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 09:16
YORUM EKLE