Astana Toplantısı'nda Ortak Karar

Astana'da düzenlenen Suriye konulu 3. tur toplantıda İran'ın ateşkes garantörü olmasına karar verildi.

GÜNDEM 15.03.2017, 15:09
Astana Toplantısı'nda Ortak Karar

Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Suriye konulu toplantıda, Türkiye ve Rusya'nın yanı sıra İran'ın da resmen ateşkesin garantörü olmasına karar verildi. Türkiye, Rusya, İran ve Birleşmiş Milletler (BM) heyetleri ikili görüşmeler yaptı. Taraflar, ateşkesin güçlendirilmesini değerlendirdi.

Kazakistan Dışişleri Bakancı Yardımcısı Akılbek Kamaldinov, Rixos  Otel'de; Türkiye, Rusya ve İran heyetlerinin katılımıyla Astana 3 toplantısının  kapanış bildirisini okudu.
 
Kamaldinov, Türkiye ve Rusya'nın yanı sıra İran'ın da resmen ateşkesin garantörü olmasına karar verildiğini bildirdi.
 
Kamaldinov, "Taraflar, ateşkesi  güçlendirme konusundaki kararlılıklarını vurguladı. Ateşkes ihlallerinin  birbirlerine rapor etme, ihlallerin sayısının azalmasını sağlama ve üçlü  denetleme mekanizmasının etkinliğini artırma konularında anlaştı." ifadelerini  kullandı.

 
Kamaldinov, ayrıca Suriye'deki UNESCO'nun dünya mirası listesinde  bulunan tarihi eserlerin korunması için çalışmaya karar verdiğini duyurdu.
 
Astana toplantılarının Cenevre'deki siyasi süreci destekleyecek  şekilde devam edeceğini vurgulayan Kamaldinov, Astana 4 toplantısının 3-4  Mayıs'ta yapılacağını, Tahran'da da 17-19 Nisan'da hazırlık toplantısı düzenleneceğini bildirdi.
 
Türkiye ve Rusya'nın garantörlüğünde sağlanan ateşkes 30 Aralık  2016'da yürürlüğe girmişti. Esed rejimi güçlerinin ateşkesi ihlal etmesi üzerine,  Kazakistan'ın başkenti Astana'da 23-24 Ocak'ta Türkiye ve Rusya öncülüğünde bir  toplantı düzenlenmişti. Ateşkesin güçlendirilmesi gündemiyle toplanan Türkiye,  Rusya, İran, BM, muhalefet ve rejim heyetleri, ateşkesi izlemek için üçlü  mekanizma kurulması konusunda anlaşmıştı. 6 Şubat'ta yalnızca garantör ülkelerin  katıldığı toplantıda izleme mekanizmasına ilişkin teknik detaylar ele alınmıştı.  Astana 2 toplantısı, 15-16 Şubat'ta düzenlenmişti.

Askeri muhalefet, Rusya garantörlüğündeki rejim güçlerinin yoğun ateşkes ihlallerinin sürmesi üzerine Astana 3 toplantısına katılmama kararı aldı.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)