ATM'ye Yerleştirdikleri Cihazla Kart Bilgilerinizi Çalıyorlar

Şüpheli hareketler sonrasında ihbar edilen 22 kişilik çete çökertildi. ATM'lere yerleştirmiş oldukları avuç içi büyüklüğündeki cihazlarla kart bilgilerini kopyaladılar. Toplamda 2.5 Milyonluk vurgun yaptıkları belirtilen çete çoğu bilgiyi ise sanal hesaplardan başkalarına aktarmış. Buna göre birçok kişinin kredi kartı bilgileri güvende olmayabilir.

ATM'ye Yerleştirdikleri Cihazla Kart Bilgilerinizi Çalıyorlar

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından belirlenen ve inceleme altına aldıkları 10 grubu belirledi. Toplamda 22 şüpheli gözaltına alındı. 5 bin kişinin bilgilerini ele geçiren çete üyelerinin çok sayıda kredi kartı kopyaladığı ve yaklaşık olarak 2.5 Milyon TL vurgun yaptığı açıklandı. Bununla beraber çoğu kredi kartı bilgilerini farklı hesaplardan sanal iletişim yoluyla aktardıkları belirlenen zanlıların ifadelerine göre o bilgiler hala güvensiz. Polis ekipleri o bilgilerin güvenliğini korumak için yoğun çaba sarfediyor. Şüphelilerin yakalanması için düzenlenen operasyonlarda  POS Cihazı, ATM kamera düzenekleri, bankamatik kart hazneleri ve çok sayıda kart ele geçirildi. Emniyetteki işlemleri sonrasında adliyeye sevk edildiği açıklanan şüphelilerin 15'i tutuklanırken 5 kişiye ise adli kontrol hükmü uygulandı. Şüphelilerin ATM'lere düzenek taktıkları ve bu sayede POS cihazlarına yükledikleri yazımlarla kibrit kutusu büyüklüğünde aparat kullandıkları belirlendi. ATM'lere kopyalama aparatı takan şüpheliler. 

15'İ TUTUKLANDI 5 KİŞİYE ADLİ KONTROL HÜKMÜ UYGULANIYOR

Şüphelilerin yakalanması için düzenlenen baskınlarda, 7 POS makinesi, ATM kamera düzenekleri, bankamatik kart hazneleri ve çok sayıda kart ele geçirildi. Emniyet’teki işlemleri sonrasında adliyeye gönderilen şüphelilerden 15 tutuklandı, 5 kişi hakkında ise adli kontrol hükmü uygulandı.

ATM’LERE PAPAĞAN VE KAMERA
Şüphelilerin ATM’lere düzenek taktıkları, yazılım yüklenmiş POS makineleri ve kibrit kutusu büyüklüğünde bir kopyalama aparatı kullandıkları belirlendi. ATM’lere kopyalama aparatı takan şüpheliler, 2 cihaz kullanıyordu. Para çekme numarasıyla bankamatiklere yaklaşan şüpheiler para çekme haznesinin çerçevesini değiştirerek papağan adı verilen kopyalama adı verilen aparatı giriş yuvası kabı yerine sökülerek taktıkları belirlendi. Bu sayede kart bilgileri kopyalanırken para çekme haznesinden çerçevedeki gizli kamera sayesinde tuşla girilen şifreler ele geçiriliyordu.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE