Avrupa Birliğinden (AB) Sığınmacıların Gözaltına Alınması Talebi

AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Avramopoulos sığınmacılar hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. Avramopoulos "Üye ülkeler, eğer kaçma riski varsa geri dönüş ve geri kabul prosedürlerini tamamlamak için yeterli bir süre göçmenleri gözaltına alma olanağını kullanmalı." ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 02.03.2017, 15:42
Avrupa Birliğinden (AB) Sığınmacıların Gözaltına Alınması Talebi

TOPLAMA KAMPINA BENZETİLMEMELİ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlık İşlerinden Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, sınır dışı edilecek sığınmacıların kaçmaması için gözaltına merkezlerinde tutulmasını isterken, buraların İkinci Dünya Savaşı sırasında milyonlarca insanın öldürüldüğü "toplama kamplarına" benzetilmemesi gerektiğini söyledi.

GERİ DÖNÜŞ ORANININ İYİLEŞTİRİLMESİ GEREKİYOR

Ayrıca komisyon bir teklifte daha bulundu. Komisyon sığınmacıların sınır dışı edilmesinin hızlandırılması hakkında taleplerini dile getirdiler. AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Avramopoulos bu konu hakkında ada değerlendirmelerde bulundu. Avramapulos değerlendirmesinde geri dönüş oranının iyileştirilmesi gerektiğini ifade ederek, "Üye ülkeler, eğer kaçma riski varsa geri dönüş ve geri kabul prosedürlerini tamamlamak için yeterli bir süre göçmenleri gözaltına alma olanağını kullanmalı." dedi. "Sınır dışı" yerine "geri dönüş" ifadesini kullanan AB Yetkilisi, "Bunun, asla toplama kampı olarak değerlendirilmemesi gerekiyor." ifadelerine yer verdi.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (0)