Avrupa Parlamentosu'ndan Çarpıcı 15 Temmuz Açıklamaları

Avrupa Parlamentosu, 15 Temmuz'da Türkiye'de yaşanan darbe girişimiyle ilgili itiraflarda bulundu.

GÜNDEM 15.09.2016, 16:47 15.09.2016, 16:54
Avrupa Parlamentosu'ndan Çarpıcı 15 Temmuz Açıklamaları
Ülkemizde 15 Temmuz tarihinde yaşanan kanlı darbe girişimi Dünya'da da büyük bir yankı uyandırdı. Birçok ülke arayarak baş sağlığı dileklerini iletti, yorumlarını paylaştı.

Yeni bir açıklama da Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri'den geldi. Kati Piri ilk açıklamalarında: "ilk 24 saat içinde hayatını kaybeden insanlardan, Meclis'in bombalanmasından bahsetmeyip hükümetin tepkilerine tepki gösterdik" dedi.

Piri kendisine yöneltilen "FETÖ hakkında bilginiz var mıydı?" sorusuna: " Evet, son 3 yılda Türkiye'yi ziyaretlerim sırasında Gülenciler hakkında konuşmalar oluyordu. Hükümet, bir paralel devlet yapılanması olduğundan söz ediyordu. AB'nin bunu çek etme şansı yoktu ama darbe girişimi gösterdi ki bir paralel devlet olduğu açık. Şahsen benim darbenin arkasında Gülen'e bağlı insanların olduğuna dair hiçbir şüphem yok ama soru şu: “Bu ne kadar geniş bir organizasyondu?” Bu darbe girişimi Pennsylvania'dan mı yönetilmişti? Yüzlerce hatta on binlerce Gülenci bu girişimin içinde miydi? Yoksa sadece ordudan atılacağını bilen Gülenci askerlerin son hamle olarak yaptığı bir şey miydi?" diye cevap verdi.

Yine kendisine yöneltilen "darbe girişiminin arkasında FETÖ olduğuna eminsiniz yani?" sorusuna: "Evet ama dediğim gibi soru şu: “Bu darbe girişimini birkaç Gülenci mi yaptı yoksa daha geniş anlamda organize edilmiş bir şey miydi?” Bunun cevabını sadece yargıçlar verebilir. Zaten bir sosyal demokrat olarak da Gülencilerin Türkiye'de demokrasinin en güvenilir destekçisi olduğunu düşünmüyorum. Yine de tutuklanan ya da açığa alınan on binlerce insanın 15 Temmuz gecesi yaşananların direkt içinde olup olmadığını tam olarak bilmiyoruz. Bunlar hakkındaki düşüncelerimize ve sempatizanlarının geçmişte Ergenekon davalarında yaptıklarına rağmen, direkt suç işleyenlerle sempatizanlar arasında ayrım yapmalıyız. Hükümeti şiddet kullanarak alaşağı etmeye çalışan üstyapı adalete teslim edilmeli. Direkt suça karışmamış olanlara aynı şekilde muamele edilmemeli. Önümüzdeki süreçte Türkiye'yi bekleyen mesele bu…" diye cevap verdi.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)