Aydın Doğan Hakkında Verilen Zorla Getirme Kararı İddiası Yalanlandı

Doğan Medya Grubu'nun eski sahibi iş adamı Aydın Doğan hakkında açılan, 'Sermaye Piyasası Kanunu'na muhalefet' davasında yeni bir gelişme yaşanmış ve hakkında son duruşmaya katılmadığı için duruşmaya zorla getirme kararı çıkartıldığı bildirilmişti. Ancak bu karar sonrasında yalanlama geldi.

GÜNDEM 13.06.2018, 08:43 13.06.2018, 08:53
Aydın Doğan Hakkında Verilen Zorla Getirme Kararı İddiası Yalanlandı

Geçen yıllar içerisinde Aydığn Doğan ve kız Hanzade Vasfiye Doğan Boyner'in yanı sıra İmre Barmanbek ve Ali Rıza Temuroğlu hakkında, kağıt ve baskı malzemesi temin eden şirketlere haksız kazanç sağlandığı gerekçesiyle "Sermaye Piyasası Kanunu'na muhalefet" suçundan İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldığı ifade edilmişti.

Buna yönelik olarak Mahkeme suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesi ile Aydın Doğan'ın da aralarında bulunduğu 4 sanığın beraatine karar vermişti. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 7. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozulmuştu.

Diğer yandan yerel mahkemenin kararında direnmesine yönelik olarak Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na sevk edilmişti.

ZORLA GETİRME KARARI VERİLMİŞTİ

Konuyla alakalı olarak Odatv'de yer alan habere göre; Yargıtay Ceza Genel Kurulunda 23'e karşı 24 üyenin oyu ile alınan kararda, uyuşmazlık konusu olarak öncelikle sanıklar hakkında usulüne uygun açılmış kamu davası bulunup bulunmadığı irdelenmiş, Kurulun 24 üyesi, "davanın usulüne uygun açılmadığına hükmetmişti.

Bu bağlamda davanın yeniden görüldüğü ifade edilmiş ve davaya Almanya'da tedavi gördüğü için katılamayan Aydın Doğan ve yurt dışında olan Hanzade Vasfiye Doğan Boyner hakkında zorla getirme kararı çıktığı ifade edildi.

YALANLANDI

Duruşmaya Almanya'da tedavi gördüğü için katılamayan Aydın Doğan ve yurt dışında olan Hanzade Vasfiye Doğan Boyner hakkında zorla getirme kararı çıktığı iddia edilmişti. Ancak bu iddia yalanlandı.

Ayrıca mahkeme tarafından alınan karar ile beraber duruşma 1 hafta sonraya ertelendi ve 18 Haziran Pazartesi görülmesini kararlaştırıldığı ifade edildi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)