Alexa
10 Aralık 2017 Pazar 15:30
AYM Astsubaya İfade Özgürlüğü Tazminatı Ödenmesine Karar Verdi
Kamu Personeli

“Uzmanlığım dışında ve sevmediğim işte çalıştırılıyorum” diyerek Başbakanlık'a şikayette bulunan Astsubay A.T'ye verilen uyarı cezasının ardından Anayasa Mahkemesi o astsubaya “ifade özgürlüğü ihlali”nden 4 bin TL ödenmesine karar verdi.

BİMER'E DİLEKÇE GÖNDERDİ

Astsubay A.T., 20 yıl Genelkurmay Elektronik Sistemler (GES) Komutanlığı birliklerinde çalıştı. Ocak 2012’de Edirne 54. Mekanize Piyade Tugayı Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Bölüğü’ne atanan A.T.’ye, ikmal astsubaylığının yanı sıra tugaydaki notbookların, kışladaki bina, arazi ve ağaçların, kreşteki LCD televizyonun, mühimmat, benzinlik, kazan dairesi, jeneratör ve bulaşıkhanenin sorumluluğu verildi.

Görevlendirmenin adil olmadığını, bilgi yönünden yetersiz olduğu alanda çalıştırılması nedeniyle birçok defa ceza aldığını ve psikolojisinin bozulduğunu gerekçe gösteren astsubay A.T., Ocak 2014’te Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) dilekçe gönderdi.

BİMER'E GÖNDERİLEN DİLEKÇENİN İÇERİĞİ

Astsubay A.T'nin BİMER'e gönderdiği dilekçede: “Bu bölükte çalışmaya devam edersem, buradan sağlıklı çıkmam mümkün değil. Başıma gelecek her şeyden amirlerim sorumludur. İki yıldır bir sürü sağlık problemim çıktı. MEBS Bölüğü’nde çalışmak istemiyorum. Ben işlerin kursunu ve eğitimini almadım. Bir insan her işi yapabilir mi? Her şeyden önce ben şu an yaptığım işi sevmiyorum. Bir insanın sevmediği işi asla tam anlamıyla yapabileceğine inanmıyorum. Okuyup kursunu gördüğüm ve 20 yıl görev yaptığım Genelkurmay GES Komutanlığı’nın Edirne’deki birliğine yani eski görev yerime tekrar tayin olmayı istiyorum” ifadeleri yer aldı.

Habertürk'ün haberine göre; Astsubay A.T. BİMER'e başvurduğu için uyarı cezası aldı. Uyarı cezasına gerekçe olarak:  “27 Ocak 2014’te BİMER’e başvuruda bulunmanız, TSK Disiplin Kanunu’na göre usulsüz müracaat ve şikâyette bulunmak disiplinsizliği kapsamına girdiğinden sizi uyarma cezası ile cezalandırıyorum” denildi. Astubay A.T uyarı cezasına itiraz etti fakat itirazı reddedildi.

AYM'YE BAŞVURDU

İtirazı reddedilen A.T. Anayasa Mahkemesine başvurdu. AYM, ifade özgürlüğünün ihlal edilmesi nedeniyle A.T.'ye 4 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi.

AYM tarafından alınan kararda: “Şikâyet dilekçesi, saldırgan bir üsluptan çok yardım isteği içeren ve çaresizliğini vurgulayan ifadeler içermektedir. Disiplin amiri, başvurucunun şikâyet usulüne aykırı davrandığından bahisle disiplin cezası vermiştir. Başvurucunun şikâyet konusu ettiği hususların, askeri yapı içinde ve sıralı amirler nezdinde çözülebilecek kişisel sorunlar olduğu, askeri makamlara zarar doğurabilecek veya itibar kaybı oluşturacak özelliği taşımadığı, dilekçenin ulaştırıldığı BİMER’in kamu kurumları içinde yer aldığı ve içeriğinin kamuoyuna yansımadığı anlaşılmaktadır. Amirlerine yaptığı başvuruların sonuçsuz kalması nedeniyle BİMER’e dilekçe gönderilmesine ‘uyarma’ cezası ile yaptırım uygulanmasının, demokratik toplum düzeninde gerekli bir müdahale olmadığı değerlendirilmiştir. Anayasa’nın 26. Maddesi’nde güvence altına alınan ifade özgürlüğü ihlal edilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

Astsubay A.T. hakkında çıkarılan kararın iptal edilmesi bekleniyor.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.