Bakan Bozdağ: Yeni Sistemde Seçimi Kaybeden Kaybettiği Gün Gidecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, referandum ile ilgili açıklamasında; yeni sistemde seçimi kaybeden kaybettiği gün gideceğine ve CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne gitmekten vazgeçtiğine değindi. Bakan Bozdağ'ın açıklamaları haberimizde...

GÜNDEM 17.02.2017, 15:46
Bakan Bozdağ: Yeni Sistemde Seçimi Kaybeden Kaybettiği Gün Gidecek

Antalya'da bir otelde düzenlenen  Ceza İnfaz Kurumlarında İnfaz Hizmetlerinin İyileştirilmesi Toplantısında konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 16 Nisan'da yapılacak olan referanduma ilişkin açıklamalar yaptı. 

Referandumda halka birçok soru sorulacağını ifade eden Bozdağ: "Halkımıza sorulan ana soru şu: Türkiye'yi yönetecek, yürütmeyi doğrudan seçmek istiyor musun, istemiyor musun? Doğrudan Türkiye'yi yönetecek kişiyi seçmek istiyorum diyen 'Evet' diyecek, 'Hayır ben seçmek istemiyorum' diyen 'Hayır' diyecek. Çünkü bugün mevcut Anayasamıza göre hükümeti halkımızın doğrudan seçme yetkisi yok." dedi.

AA'nın haberine göre; Bakan Bozdağ, yeni sistemle halka doğrudan hükümet seçme yetkisi verildiğini, hukuk devletini güçlendiren yeni düzenlemeler geleceğini açıkladı. Bakan Bozdağ'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

- "Azrail gelene kadar bir koltuğa oturan kolay gitmiyor "

 Türkiye'de beş senede, çok başarılı olması halinde 10 senede bir siyasal kadrolar baştan sona değişecektir. Türkiye'yi yönetenlerin 10 yılda bir yenilenmesi, değişmesi Türkiye'nin lehine mi aleyhine midir? Azrail gelene kadar bir koltuğa oturan kolay gitmiyor ama şimdi halk gelecek, 'Kalk' diyecek gönderecek. Halk değiştirecek. Merhum Erbakan, Özal, Demirel, Ecevit, Türkeş hiçbirisi ayrılıp gitti mi? Gitmedi. Ama cumhurbaşkanlığı sistemi olsa ayrılıp gitmeye mecbur çünkü sistem, on sene sonra sen gideceksin, yerine yenisi gelecek' diyor.

- "Artık hakem halk, mahkemeler değil"

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin adı bile yetti. Şimdi CHP değişti, Sayın Kılıçdaroğlu her kanunu Anayasa Mahkemesine götürüyordu. 'Anayasa Mahkemesine bu değişikliği götüreceğiz' diye Komisyonda, Genel Kurulda konuştular, medyanın önünde konuştular ve Anayasa Mahkemesine gitmekten vazgeçtiler. İşte bu sistemin adı yetti buna. Artık hakem halk, mahkemeler değil. Artık kararı verecek halktır. Halk ne diyecekse o olacak. O zaman ben başka bir kapıya değil, milletin kapısına gideyim.' Adı bile yetti, mahkeme alışkanlığından CHP'yi vazgeçirdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ açıklamalarına şu ifadelerle son verdi: Şimdi diyorlar ki AK Parti'ye, 'AKP demeyelim, AK Parti diyelim.' Oraya da geldi. Bu sistemin adı bile üsluplara ayar verdi. Herkes 'Ağzından çıkanı kulağı duysun' diyor. Neden? Çünkü artık kararı halk verecek. Bütün bunlar, halk oy verecek, referandumda evet çıkmasın diye yapılıyor. Halka muhtaç onun için yapıyor. Bu sistem, Türkiye'yi yönetenleri 7/24 daima halka muhtaç kılan bir sistem. Onun için bu sistemde siyasetçilerin kirli bir üslupla konuşmaları, milleti kutuplaştırmaları, milletin farklılıklarına saygısızlıkta bulunmaları mümkün değildir.

Aksi takdirde bu sistem bunu yapanları tasfiye ediyor. Bunun en son örneğini CHP üzerinde gördük. Sistemin kendisi milletimizin 'Evet'leriyle değiştiğinde Türkiye'nin siyasetinin üslubu da pek çok şey de bugünkünden daha iyi olacaktır. Bu sistem sadece siyasal kadroları değiştirmekle kalmayacak, siyasal kadroların toplumun değerlerine, kabullerine, inançlarına, renklerine bakışını, saygısını olumlu anlamda etkileyecek. Herkesi kucaklayan bir dil ve üslup sahibi olmaya onları mecbur edecektir. Bundan da Türkiye kazanacaktır. Üslup ve politika değişikliğinde milletimiz kazanacaktır."

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)