Bakan Çavuşoğlu: 100 Bine Yakın Suriyeli Ülkesine Döndü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, 100 bine yakın Suriyelinin ülkesine geri döndüğünü açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu: 100 Bine Yakın Suriyeli Ülkesine Döndü

Bakan Çavuşoğlu, Şanlıurfa temasları kapsamında eski AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaplan'ın, Suruç ilçesine bağlı Ziyaret Mahallesi'nde onuruna verdiği yemeğe katıldı.

Vatandaşlarla sohbet eden Çavuşoğlu, sonrasında da gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Çavuşoğlu, Suriye ve Irak'ta durumun iyileşmesi için çaba sarf ettiklerini söylediği açıklamasında: 

"Suriye'deki durumun iyileşmesi için çaba sarf ediyoruz, Irak'a tekrar istikrarın gelmesi için çok destek veriyoruz, ikili düzeyde ve çok taraflı platformlarda Türkiye olarak önemli rol oynuyoruz. Kardeşlerimizle görüştük, inşallah bu bölgelerde yaşayanlar bir an önce Suriye'ye, kendi topraklarına dönmek istiyorlar. Özellikle de PKK-YPG'nin ellerinden aldıkları evlerine, topraklarına dönmek istiyorlar. Dolayısıyla şartlar iyileştikçe kardeşlerimiz de dönecek. Ama biz Türkiye Cumhuriyeti olarak burada savaştan ve DEAŞ, YPG-PKK teröründen kaçan kardeşlerimize evimizi açtık.

Her türlü imkanı sağlıyoruz ve daha neler yapabiliriz bunun arayışı içinde olduk. Milletimiz de tüm zorluklara rağmen Suriye'den Irak'tan gelen kardeşlerimize her zaman evini, gönlünü açmıştır." ifadelerini kullandı.

ŞEHİRLERİ SAHİPLERİNE TESLİM ETTİK

Bakan Çavuşoğlu, Fırat Kalkanı Harekatını hatırlatarak: "Bu güvenlik ve istikrar ile ilgili tedbirler alındıktan sonra yani Suriye tekrar eski günlerine dönmeye başladıktan sonra da bu kardeşlerimizin dönme imkanı olacak. Örneğin Fırat Kalkanı Operasyonu ile biz Cerablus'tan başlayıp El Bab'a kadar birçok şehri DEAŞ'tan geri aldık ve buraları o şehirlerin gerçek sahiplerine teslim ettik. Bugüne kadar da Türkiye'den 100 bin civarında Suriyeli geri döndü, neden artık oralar güvenli şehirlerdir.

Belki hayat şartları tam istediğimiz gibi değil, yardım ediyoruz, elektrik, su veriyoruz falan, demek ki güvenlik sağlanırsa Suriyeli kardeşlerimiz dönecek. Şimdi bunu İdlib'de ve diğer şehirlerde de yapmak istiyoruz. İnşallah şartlar iyileştikçe Suriyeli kardeşlerimiz evlerine topraklarına döneceklerdir." açıklamasını yaptı.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE