Bakan Çavuşoğlu'ndan Çok Önemli Suriye Açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi temaslarda bulunduğu Cezayir’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu açıklamalarında Suriye'ye olası harekat için BM ve Suriye dahil ilgili ülkelere bildirimde bulunulacağı belirtildi.

GÜNDEM 09.10.2019, 14:22
Bakan Çavuşoğlu'ndan Çok Önemli Suriye Açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunduğu Cezayir’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı ve Suriye'ye harekat hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu açıklamalarında Suriye'ye harekatın BM Şartı'ndan ve BMGK kararlarından, uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımız olduğunu Dışişleri Bakanlığı olarak BM ve Suriye dahil ilgili ülkelere bildirimde bulunulacağını ifade etti.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle oldu:

Orta Doğu sorunu, Filistin sorunu çözülmeden bu bölgeye barış ve huzurun gelmeyeceğine inanıyoruz. Tüm bu konularda Cezayir ve Türkiye'nin beraber hareket etmesi bölge için son derece önemlidir.

SURİYE'YE HAREKAT

Bu bizim BM Şartı'ndan ve BMGK kararlarından, uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımızdır. Harekatımızı bu çerçevede gerçekleştireceğiz. Uluslararası hukuk çerçevesinde askerlerimiz ve Dışişleri Bakanlığı olarak BM ve Suriye dahil ilgili ülkelere bildirimde bulunacağız. Bu harekat bölgenin istikrarı ve güvenliği için önemli bir harekat olacak. Türkiye ve bölgedeki göçmenlerin de gönüllü bir şekilde bölgeye dönmesi mümkün olacak. Bizim tek hedefimiz buradaki teröristler (Suriye'nin kuzeyindeki) ve bu şeklide Suriye'nin sınır bütünlüğüne önemli katkıda bulunacağız.

Yorumlar (0)