Bakan Çelik'ten GDO Haberlerine İlişkin Açıklama: 112 Üründe Tespit Edildi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik emekte GDO'nun bulunduğuna ilişkin haberlere yazılı bir açıklama yaptı. Bakan Çelik yazılı açıklamasında GDO'nun ülkemizde kesinlikle yasak olduğunu ve 112 üründe tespit edildiğini ifade etti.

GÜNDEM 20.03.2017, 15:17 20.03.2017, 16:26
Bakan Çelik'ten GDO Haberlerine İlişkin Açıklama: 112 Üründe Tespit Edildi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bir yayın organında yer alan "ekmek üretiminde genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) katkı maddesi kullanıldığına" yönelik haber üzerine yazılı açıklamada bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ekmekte GDO'nun bulunduğuna ilişkin yaptığı açıklamasında GDO'nun ülkemizde kesinlikle yasak olduğunun altını çizdi ve 112 üründe tespit edildiğini ifade etti. Bakan Çelik yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"KESİNLİKLE YASAKLANMIŞTIR"

"Ülkemizde GDO kullanımı kesinlikle yasaktır. Aykırı davrananlara 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Bu çerçevede, 2016 ve 2017 yıllarında 12 bin 286 GDO denetimi yapmış bulunuyoruz. Bu denetimlerde soya içeren 112 üründe GDO tespit edildi. İlgililer hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. Bu arada, 2016 ve 2017 yıllarında Adana’da 29 GDO denetimi yapılmıştır. Bunlardan, sadece birinde, etsiz kıyma olarak tarif edilen soya eti kıyması denetiminde GDO tespit edilmiştir ve öngörülen cezai işlemler yapılmıştır. Öte yandan haberde bahsi geçen katkı maddesi üreten firmaya şimdiye kadar 8 gıda denetimi yapılmıştır. Bu denetimlerde herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir. Ayrıca bu firmaya, soya ham maddesi temin eden tedarikçi firmaya da GDO denetimi yapılmıştır. Bu denetim neticesinde de herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmamıştır."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)