Bakan Fakıbaba: Okul Kantinleri Yılda İki Kez Denetleniyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, okul kantinlerine ve okullara hizmet veren yemekhanelere yapılan denetlemelerin devam edeceği konusunda açıklama yaptı.

GÜNDEM 16.09.2017, 12:14
Bakan Fakıbaba: Okul Kantinleri Yılda İki Kez Denetleniyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında toplam 35 bin 840 okul kantininin denetlendiğini belirtti.

156 Okul Kantinine Para Cezası

Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, 2011'den bu yana okul, yaz okulu ve kamplardaki kantin ve yemekhaneleri denetlediklerini ifade etti. Yapılan denetlemelerde, 2016-2017 eğitim öğretim yılında okul kantinlerinde toplam 35 bin 840 denetimin gerçekleştirildiğini ve 156 okul kantinine idari para cezası uygulandığını belirtti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, yapmış olduğu yazılı açıklamasında, 18 Eylül Pazartesi günü başlayacak olan yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde okul kantinlerinde hijyen şartları ve tüketime sunulan gıdaların güvenilirliğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kantin Çalışanlarına Hijyen Eğitimi

Okullardaki kantinler, kafeteryalar ve büfelerde satışa sunulan gıdaların güvenilirliği konusunda usul ve esasları belirlediğini belirten Bakan Fakıbaba, okul kantinlerinde çalışanlara, işin gerektirdiği gıda güvenilirliği, sağlığın korunması ve hijyen konularında eğitim verildiğini ifade etti.

Yılda İki Kez Denetleniyor

Okullarda yeni eğitim-öğretim yılında da denetimlerin devam edeceğini vurgulayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba; “Bakanlık olarak 2011 yılından bugüne okullar, yaz okulları ve kamplarda bulunan kantin ve yemekhaneleri her sömestrde en az bir kez olmak üzere yılda iki kez denetliyoruz. Bu kapsamda 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde okul kantinlerinde toplam 35 bin 840 denetim gerçekleştirildi ve 156 okul kantinine idari para cezası uygulandı" açıklamasını yaptı.

Çocukların Bilinçlenmesi İçin Sunumlar Yapılacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık, Sağlık, Milli Eğitim bakanlıkları ve Gazi Üniversitesi iş birliğiyle "Pansiyonlu Okullar İçin Beslenme Hizmetleri Rehberi" hazırlandığını belirten Bakan Fakıbaba, okul kantinlerinin dışında, okullara hizmet veren yemekhanelerinde denetlendiğini vurgulayarak;  "Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeye yönelik temel bilgilerle kaliteli ve güvenilir bir toplu beslenme hizmetinin yürütülmesine ilişkin bilgilerin yer aldığı bu rehber 2016 yılı sonu itibariyle yemekhanesi bulunan pansiyonlu okulların hizmetine bir el kitabı olarak sunuluyor.

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sağlığı açısından okul kantinlerinde satılan gıdaların hijyenik olmasını ve sağlıklı beslenmelerini çok önemli görüyorum. Bu çerçevede genel eğitim ve denetim faaliyetlerimizin yanı sıra 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde ayrıca 81 il müdürlüğümüzün yapacağı sunumlarla öğrenim gören bütün çocuklarımızın bu konuda daha da bilinçlenmesini sağlayacağız"  ifadelerine yer verdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, velilerin ve öğrencilerin de okul kantinlerinde karşılaştıkları hijyenle ilgili problemleri, ALO 174 Gıda hattına bildirmelerinin denetimlere destek olacağını belirtti.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)