Bakan Kurtulmuş: AK Parti'nin Daha Reformcu, Daha Özgürlükçü Olması Lazım

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Teşkilatı'nın metal yorgunluğunun giderilmesi gerek ifadesine ek olarak önemli değerlendirmelerde bulundu.

GÜNDEM 13.09.2017, 09:33 13.09.2017, 09:35
Bakan Kurtulmuş: AK Parti'nin Daha Reformcu, Daha Özgürlükçü Olması Lazım

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Çin temasları sırasında, açıklamalarda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Teşkilatı'nın metal yorgunluğunun giderilmesi gerek ifadelerini kullanmasına ilave olarak; “Metal yorgunluğunu gidermekle birlikte, niyet tazelenmesi yapmak da lazım..." sözlerini kullandı.

Bu cümleyi de Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Genel Kurulu için İstanbul’dan Pekin’e 9 saat uçuşumuz sırasında kurdu.

Neyi kastettiğini de bütün detayıyla anlatmadan önce bir tespit yaptı:

“Siyasete girdiğim 20 yıldan bu yana 11 sandık kampanyası yürüttüm, en zoru referandumdu. Gelen sandık referandumdan da çetin geçecek...”

Erdoğan Cumhurbaşkanlığını  Rahat Alır

Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığını kolaylıkla alacağını vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş; “Ama seçilen parlamentoda Cumhurbaşkanı’nın elini rahatlatan çoğunluk olmalı. Onun için referandumda yüzde 49.4 olan kitlenin bir kısmını da alabilmeliyiz” açıklamasını yaptı.

Daha Özgürlükçü, Daha Demokrat

Partinin 4 temel üzerinde bugünü yeniden üretmeli diyen Numan Kurtulmuş; “Metal yorgunluğunu atmak için AK Parti’nin daha fazla reformcu, daha fazla özgürlükçü, daha fazla demokrat, daha fazla kapsayıcı olması lazım, niyet tazelemek lazım” açıklamasını yaptı.

İktidar süreçlerinin partiler açısından yıpratıcı olma özelliğini de anımsatan Numan Kurtulmuş sözlerine şu şekilde devam etti: 

“Demokrasi sandıktan ibaret değil lafı özgürlüğü kısıtlamaktır. Bütün kurumların demokratik iradelerinin güçlendirilmesi lazım. 15 Temmuz sonrası sivil-asker ilişkilerinin düzenlenip kuvvet komutanlarının Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanması gibi yeni reformlara ve içlerinin doldurulmasına ihtiyaç var.”

2 Seçim Sonra Cumhurbaşkanlığı Oturacak

Seçimden siyasi partilere, imar yasasına kadar antidemokratik yasaların yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Numan Kurtulmuş, bunların yapılması durumunda, Cumhurbaşkanlığı sisteminin iki seçim sonrasında oturacağını ifade etti.

Bundan dolayı AK Parti'nin kapsayıcı hale gelmesi ve insanların gönlüne dokunması gerektiğini belirterek; “Nereden geldiğimizi unutmayacağız ki doğru şekilde bir yerlere ilerleyelim” dedi.

Numan Kurtulmuş, seçim sisteminin de değişip daraltılmış veya dar bölge sistemine geçilmesi gerektiğinin altını çizdi. Güçlü bir başkan için güçlü bir parlamentoya ihtiyaç olacağını belirterek; “En azından dar bölge olmasa bile 2013’te üzerinde çalışılan 3-5 milletvekili esasına dayalı daraltılmış bölge olmalı. Osmanlı’daki ‘ganayim sistemi’ veya ABD’dekine benzer şekilde yönetici üst bürokratlarıyla gelip kaybettiğinde de onlarla birlikte gitmeli” açıklamasında bulundu. 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, sözlerine şu şekilde son verdi:

“Ortadoğu’daki savaşın kazananı kim derseniz, İsrail derim. Elini kolunu sallaya sallaya Mescid- i Aksa’ya saldırabiliyorsa ‘Hop ne yapıyorsun?’ diyeni Türkiye’den başka kalmadıysa, bu önemli.”

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)