Bakan Özhaseki: Ey Barzani! O Kadar mı Akılsızsın?

Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, önemli değerlendirmelerde bulundu.

GÜNDEM 29.09.2017, 16:46
Bakan Özhaseki: Ey Barzani! O Kadar mı Akılsızsın?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, düzenlenen Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları törenine katıldı.

Törende yapmış olduğu konuşmasında Kayseri'de belediye başkanlığı döneminden itibaren önemli çalışmalara imza attıklarını belirterek, kentsel dönüşüm yasası çıkmadan önce Kayseri'de 50'den fazla gecekondu denebilecek mahalleyi yenileyerek imarlı mahalleler haline getirdiklerini ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yapmış olduğu konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

Öyle Bir Çağda 350-400 Esere İmza Atmak Kolay Değil

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 21 yıl boyunca Kayseri'de belediye başkanlığı yaptığını belirterek, Mimar Sinan ile ilgili; "Sinan, bu şehrin çocuğuydu. Bu topraklarda yaşadı, bu havayı soludu, bu suyu içti, bu ortamdan etkilendi. Erciyes Dağı'nı yaşadığı köyden her gün gördü, kümbetleri gördü. Yaşadığı dönem itibarıyla yapılan iş taş ustalığıydı. Onun köyünden Erciyes'in eteklerine doğru devam eden bölgede taş ustalığı çok meşhurdu. Taşı adeta şiir okur gibi, roman yazar gibi, türkü söyler gibi işlerler. O da bir taş ustasıydı. Sonra bir devşirme politikasıyla İstanbul'a doğru yol aldı. 

İstanbul'da çalışmalar yapar, gayretler gösterir. Bizim bildiğimiz meşhur kalfalık, ustalık dönemi geçtikten sonra da dünyanın dört bir tarafında yüzlerce eserler bırakır. Yüzlerce eser demek dile kolay geliyor tam 350-400 eser. Uçak yok, kolayca gidemiyorsunuz. Şimdiki gibi elektronik ortamlarda masa başında çizimler de yapamıyorsunuz ama öyle bir çağda 350-400 esere imza atıyor, çok da kolay olmasa gerek" açıklamasında bulundu.

Birçok Medeniyetin Altında İmzamız Var

Büyük imparatorluklar, büyük medeniyetler kurulduğunu, taraflı tarafsız herkesin işaret ettiği bir çok medeniyetin altında imzamızın oluğunu vurgulayan Mehmet Özhaseki; "İşte o medeniyetin temsilcileri olarak bulunduğumuz şu konumdan da doğrusu hepimiz üzüntü duyuyoruz. Gelişmelerden üzüntü duyuyoruz. Kendi coğrafyamızda yaşanan o hadiselerden üzüntü duyuyoruz. Ankara savaşında iki Müslüman Türk lider savaşır. Birisi kazanır ve Osmanlı fetret dönemine girer. Hatta tarihçiler, 'bu olay İstanbul'un fethini 50 yıl geciktirir' derler. Türk beyliklerini çökmesinin ardındaki neden olarak kardeş kavgaları çıkar. Haçlı seferleri nasıl başarılı olmuş biliyor musunuz? İşin özünde küçük küçük lokmalar haline getirmişler. 

Parçalamışlar yutmuşlar, parçalamışlar yutmuşlar. Bir yere gelirken arkasında komşu olan beyliklerle ilgili iltilafları gündeme getirerek gelmişler. Komşu beylikte tabi buna 'elleme bunların başına gelen müstehak' demiş. Ama bir sene sonra kendine gelmiş, iki sene sonra diğerine gelmiş. İşte böyle böyle Kudüs'e kadar gitmişler" ifadelerine yer verdi. 

Bir Arada Durmak İçin Çırpınıyorlar

"Buraları bölenler ve parçalayanlar kendi içlerinde beraber olmak için her şeyi yapıyorlar. Avrupa Birliği devletleri 30 tane. Bu ülkeler içerisinde ayrı ayrı düşündüğünüzde 400 parça eder. Bunların kiliseleri bile ayrı. Bunlar bir arada durmak için çırpınıyorlar. Rusya da böyle ABD de böyle ama bir arada duruyor. Bir arada durmanın gücünü hissediyorlar ama aynı adamlar geliyorlar bizim coğrafyamıza, bölüyorlar, parçaladıkça parçalıyorlar. İçimizdeki gafil kitleler de bunlara çanak tutuyorlar.

En son Barzani'nin yaptığı bundan farklı bir şey mi? Ey Barzani, sen bu coğrafyanın çocuğu değil misin? Müslüman değil misin? Babanın Nakşiliği ile övünmüyor musun? Evet. Şimdi öyle bir bomba koyuyorsun ki o coğrafyanın tamamı yanacak. Eğer bu iddianda devam edersen o coğrafyada yeni çatışmalar, kavgalar, kan, gözyaşı arka arkasına gelir. Yazık değil mi? Buna niye vesile oluyorsun? Etrafına hiç mi bakmıyorsun? İçinde İsrail bayrakları ile gezen adileri görmüyor musun? Hesabın ne olduğunu bilmiyor musun? O kadar mı akılsızsın? Doğrusu bunların hepsi bizim için biz üzüntü kaynağı."

Ey Barzani, Sen Bu Coğrafyanın Çocuğu Değil Misin?

"Ey Barzani, sen bu coğrafyanın çocuğu değil misin? Müslüman değil misin? Babanın Nakşiliği ile övünmüyor musun? Evet. Şimdi öyle bir bomba koyuyorsun ki o coğrafyanın tamamı yanacak. Eğer bu iddianda devam edersen o coğrafyada yeni çatışmalar, kavgalar, kan, gözyaşı arka arkasına gelir. Yazık değil mi? Buna niye vesile oluyorsun?" 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)