Bakan Soylu'dan Taksiler Hakkında Kritik Talimat!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından imzalanarak 81 İl valiliğine gönderilen genelgede içerisinde ticari taksilerde seyahat eden yolcuların güvenilir hizmet almalarını sağlamak ve yaşanabilecek sorunları en aza indirmek için gerekli tedbirlerin alınacağı ifade edildi.

GÜNDEM 12.10.2018, 10:22 12.10.2018, 12:49 Kerim Solak
Bakan Soylu'dan Taksiler Hakkında Kritik Talimat!

Genelge içerisinde son dönemlerde yaşanan bazı ticari taksi şoförleri kapsamında kısa ve çok uzun mesafe veya olumsuz hava şartlarında ya da trafiğin yoğun olduğu saatlere yolcu alışı yapmadığı, ödeme şartlarında bozuk para gibi sorunların yaşandığı gibi önemli hususların önüne geçileceği ifade edildi.

Yabancı uyruklu insanların gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergahları uzatmaları ve yolculardan yüksek ücret talep ettikleri, pazarlık usulü ile taksimetre kullanmaktan kaçındıkları, araç içerisinde yüksek sesle müzik dinledikleri, seyir halinde cep telefonu ile oynamaları, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuları rahatsız ettikleri, araç içerisinde sigara içmeleri, alkollü ile araç kullanmaları gibi şikayetlerin sona ereceği ifade ediliyor.

Bu yönde İçişleri Bakanlığı, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9’ncu maddesinde yer alan “Kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve diğer mevzuatın verdiği yetkiyi kullanmak ve bunların yüklediği ödevleri yerine getirmek için valiler genel emirler çıkarabilir ve bunları ilan ederler” hükmüne istinaden, valiliklere “genel emir” çıkarma talimatı verdiğini duyurdu.

Genelgeye göre bu adımlar sakıncalı olarak duyuruldu.

- Seyir halindeyken cep telefonu kullanılmayacak

- Araçlar bakımsız ve /veya kirli olmayacak.

- Araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlenilmeyecek.

- Seyir halindeyken cep telefonu ile oyun oynanmayacak, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcular rahatsız edilmeyecek.

- Araç içerisinde sigara içilmeyecek.

- Uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunulmayacak.

- Araçta pazarlık usulü yolcu taşınmayacak.

- Alkollü iken araç kullanılmayacak.

Kamupersoneli.neT

Yorumlar (0)