Bakan Yılmaz: Avrupa Öğretmen Maaşlarında İndirime Giderken Biz Üç Kat Artırdık!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, katıldığı bir etkinlik kapsamında yapmış olduğu açıklamalarında, öğretmenlere yönelik atılan adımlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

GÜNDEM 24.09.2017, 19:36 24.09.2017, 19:51
Bakan Yılmaz: Avrupa Öğretmen Maaşlarında İndirime Giderken Biz Üç Kat Artırdık!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Eskişehir'de AK Parti teşkilatı tarafından düzenlenen 4. Olağan Kongre'ye katıldı. Katıldığı kongre kapsamında bir konuşma yapan Bakan Yılmaz eğitim ve öğretmen konularına ilişkin açıklamalarda bulundu.

358 DOLARDAN 1058 DOLARA YÜKSELDİ

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, konuşmasının önemli bir bölümü eğitimde öğretmen ve öğretmenlere yönelik yürütülen çalışmalara aktarırken konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Yılmaz yapmış olduğu açıklamalarında iktidara geldiklerinde bir öğretmenin ek derslerle birlikte dolar hesabı üzerinden 378 dolar civarı bir maaş aldığını vurgularken bu rakamın şu dönemde 1058 dolara yükseltildiğini söyledi. 

EN BÜYÜK YATIRIMI ÖĞRETMENLERE YAPTIK

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın konuşmasının satır başları şu şekilde, "2002'de iktidara geldiğimizde yeni başlamış bir öğretmenimiz dokuzuncu kademenin birinci kademesi... Haftada 15 saat ek ders alıyor. Aldığı toplam para 635 lira. Dolayısıyla bu o zamanki dolara vurduğunda 378 dolar gibi bir şey, 400 doların altında.''

''Şimdi yeni başlayan bir öğretmen 15 saat ek dersi ile birlikte 360 liranın üzerinde, dolar karşılığı bin 58 dolar. Birisi 400 doların altında, birisi bin doların üstünde. Biz 'Öğretmenimize önem verdik, en büyük yatırımı öğretmene yaptık' deyince bunun dayanağı var."

''AVRUPA'DA ÖĞRETMEN MAAŞLARINDA İNDİRİME GİDİLİRKEN BİZ ARTIRDIK''

Konuşmasında öğretmen maaşlarına yönelik gerçekleştirilen uygulamalara değinen Bakan Yılmaz, konu ile ilgili olarak Avrupa'da yaşanan gelişmeleri Türkiye'de uygulanan değişimler ile kıyaslayarak şu açıklamalarda bulundu. "Çok net söyleyeyim. OECD'nin 2017 Eğitime Bakış raporu var. Her söylediğimin bir hukukçu olarak dayanağı var. Bu söylediğim rakamdan ya o Eğitime Bakış raporundan... 

''Ya da Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın İnsani Gelişmişlik raporu var, 2016 yeni yayınlandı. O Eğitime Bakış raporunda diyor ki, '2000 ila 2015 yılları arasında öğretmen maaşlarında İngiltere'de yüzde 5, Fransa'da yüzde 10, Yunanistan'da yüzde 18 indirim yapıldı, Portekiz'de, Danimarka'da, İtalya'da indirim yapıldı. Başka ülkelerde indirim yapılırken biz bırakın indirim yapmayı, bırakın enflasyon karşısında korumayı, bırakın refah payı oranında artırmayı, öğretmenimizin maaşını üç kat arttırdık. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın dediği gibi bazı alanlarda yaptığımız hizmetler 80 yılda yapılanlardan kat kat daha fazla." 

''ÖĞRETMENLERİN DEĞERİNİ BİLİYORUZ''

"Çünkü biz biliyoruz ki eğitimin kilit taşı öğretmendir. Her şeyiniz olsun öğretmen yoksa ders yapılmaz. Hiçbir şeyiniz yok, öğretmeniniz varsa ders yapılır.

Dolayısıyla öğretmenlerimizin değerini bilerek, her dönemde elleri öpülesi öğretmenlerimize değer vererek, yine Sayın Bakanımızın çok güzel bir sözü var, diyor ki 'Herkes kendi döneminin milli eğitim bakanı kimdir bilmez, adını söyleyemez ama herkese sorun ilkokul öğretmeni kimdir, herkes onun adını verir.' İşte öğretmen statüsü, diyorlar ya daha bundan büyük statü olur mu?

Yine İstanbul Üniversitesi bir araştırma yapmış, diyor ki, 'Öğretmenin toplumdaki algısı nasıl' diye. İlk dört arasında çıkıyor. Bir doktorlar, iki öğretim üyeleri, üç hakim, dört öğretmen. Diğer meslekler bundan sonra geliyor, dolayısıyla öğretmenin toplumdaki algısı da her geçen gün artmaktadır."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)