Bakanlar Kurulu'nun Ardından Bekir Bozdağ'ın Açıklamaları

Bakanlar Kurulu toplantısının sona ermesiyle Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ açıklamalarda bulunuyor. Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararlar ve görüşülen konulara dair bilgiler veren Bekir Bozdağ'ın açıklamalarını haberimizde aktarıyoruz.

GÜNDEM 04.06.2018, 19:49 04.06.2018, 19:53
Bakanlar Kurulu'nun Ardından Bekir Bozdağ'ın Açıklamaları

Bakanlar Kurulu toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirildi. Öğleden sonra 15.30'da başlayan toplantı 3 buçuk saatten fazla sürdü. 

Bakanlar Kurulu toplantısının sona ermesiyle Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ toplantıda alınan kararlara ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın toplantıya dair yapmış olduğu konuşmasının satır başlarını sizlere aktarıyoruz. 

İDARİ TATİL VE BAYRAM İKRAMİYESİ

Bakanlar Kurulu toplantısı kapsamında ele alınan konular arasında bayram ikramiyesi ve idari izin konuları vardı. Bekir Bozdağ bu konulara dair şu açıklamalarda bulundu. ''Ramazan Bayramı nedeniyle idari tatil verilmesi söz konusu değil. BAĞ-KUR, memur emeklileri ikramiyelerini 7 Haziran'da alacak. SSK emeklileri ikramiyelerini 8 Haziran'da alacak. 11-12-13 Haziran'da SSK ve Bağkur emeklilerimiz de maaşlarını alacaktır.''

MÜNBİÇ KONUSU

Bekir Bozdağ konuya dair açıklamasında, Suriye'nin Kuzeyi'nde bir terör devletine giden sürecin işletilmesi Türkiye'nin toprak bütünlüğü ve milli birliğine açık bir tehdit olduğunu vurgulayrak şunları söyledi.  

''Bugün Dışişleri Bakanımız ile ABD Dışişleri Bakanı bir araya gelerek görüştüler. Teröristlerin bölgeden uzaklaştırılması için çizilecek yol haritasına mutabık kalındı. Bunlarla ilgili bir takvim de koyuldu, ucu açık değil. Kaç gün içerisinde yöntem belirlenecek. Nasıl güvenlik , asayiş hayata geçirilecek bunların hepsi takvim çerçevesinde uygulamaya koyulacaktır. Olumlu bir noktadayız. Tabii Irak'ın Kuzeyi'nde TSK terörle mücadele etmek için bulunmaktadır. Kandil ve Irak'ın Kuzeyi'nden Türkiye'ye geçişi engellemek için oradalar. Zaman zaman saldırılar oluyor. Şehitlerimiz, gazilerimiz oluyor. Şunu bilmeliyiz ki, nerede terörist var ise nerede Türkiye'ye dönük tehdit var ise bu Türkiye için bir hedeftir. Kaynağında imha etme kararlılığındadır. Orada da teröristlerin inine girmeye devam ediyoruz. Kandil'in terör merkezi olduğunu bilmeyen yok. Kandil'e defalarca operasyon Türkiye yaptı. Kandil'e Türkiye bundan sonra da girebilir, her an her şey olabilir.''

YUNANİSTAN AÇIKLAMASI

Toplantı sonrası yapmış olduğu konuşmasında darbeci askerler konusuna değinen Bekir Bozdağ, Yunanistan konusunda şunları aktardı. 

''Yunanistan Türkiye gibi darbelerden çok çekmiş bir ülke. Suçluların iadesine dair uluslarası hukuku içeren kurallar var. Darbelerden bu kadar bedel ödeyen ülke olarak darbeci teröristlerin Türkiye'ye iadesini yapmaktır. Yunanistan Türkiye'nin içerisinde ona karşı darbe teşebbüsüne kalkışan FETÖ'cü teröristleri himaye etmektedir. Yunanistan Devleti onlara destek vermektedir. Bunu Türkiye olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Aleksis Çipras sözünün eridir zannettik. Ama bu iadeler yapılmadı. Bu iadelerin siyasi bir yönü de vardır.''

GÜLEN'İN İADESİ

Muharrem İnce'nin iddialarına değinen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Fetullah Gülen'in iadesine dair açıklamalarda bulundu. 

'' Türkiye Fetullah Gülen'in iadesini Türkiye ve Amerika arasındaki ikili anlaşmalara uygun şekilde yapılmıştır. Bir eksiklik, yanlışlık yoktur. ABD tarafı Gülen'i himaye etmektedir. Terörist başını iade etmem için ipe un sermektedir. ABD Türkiye ile müttefik olmasına rağmen iade etmemektedir. Terör faaliyetlerine Gülen devam etmektedir. Bu iki ülkenin çıkarlarını da müttefikliğe de uymamaktadır. Adalet Bakanlığımız davet ettiler. Bugün CHP adına gelen heyet milletvekilleri vardı, avukatlar vardı. 11.00'dan 16.00'a kadar bir görüşme yaptılar. Yargı makamı sadece iade kararına karar veriyor sunumlar yapıldı. Evrakların tamamı incelemelerine sunuldu. Onlar sunumu dinlediler, sorularını sordular, kendi notlarını da aldılar. Bundan sonrası onlara kaldı, ne açıklama yapacakları. Adalet Bakanlığı da kısa bir açıklama yaptı. Türkiye bu konuda çok nettir. Her şey kitabına ve usulüne uygundur.''

Bakanlar Kurulu toplantısı muhtemelen son toplantı dedim. Bugün 65. Bakanlar Kurulu toplantısını yaptık. Bugün tapılan son bakanlar toplantısı oldu.

Hepimizin son toplantısı oldu. Hayırlısı olsun. Ayın 24'ünden sonra Türkiye yeni bir döneme başlıyor. Yeni sistemin gerekleri uygulamaya girecektir. Yeni dönem hayırlı olsun. Son bakanlar kurulu olduğu için unuttum, tüm vatandaşlarımızın Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı'nı tebrik ediyorum.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)