Bakanlık açıkladı: Suriye sınırında hareketlilik var 94 doktora sınır görevi, doktor izinleri iptal

Sağlık Bakanlığı, Suriye ile sınır bölgesinde çalışmak için çoğunluğu cerrahi, radyoloji ve acil tıp uzmanlarından oluşan 94 hekimi görevlendirdi. Söz konusu görevlendirme ile ilgili yazının, aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir’in de yer aldığı 11 il sağlık müdürlüğüne gönderildiği belirtildi. İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Osman Öztürk ise "Kriz masası kurduk. Bu arkadaşları alıp nereye götürüyorlar bilmiyoruz, endişeliyiz” dedi.

GÜNDEM 21.09.2019, 12:15
Bakanlık açıkladı: Suriye sınırında hareketlilik var 94 doktora sınır görevi, doktor izinleri iptal

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'nin kuzeyine yeni bir askeri harekatın düzenlenebileceği yönündeki uyarısını yinelemesinin ardından, Türkiye'nin doğusuna geçici olarak görevlendirmek üzere doktorlar gönderilmeye başlandığı bildirildi. 

Alman haber ajansı dpa tarafından ele geçirilen Sağlık Bakanlığı belgelerine göre, 19 ilden doktorun Şanlıurfa ve Mardin'de bir ay boyunca görev yapması istendi. Doktorların 20 Eylül'den 20 Ekim'e kadar Güneydoğu'da geçici görev yapacağı belirtildi. Sağlık personelinin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'ye olası sınır ötesi operasyonu kapsamında sağlık hizmeti sağlayacağı aktarılıyor.

94 DOKTOR GÖNDERİLİYOR

Bakanlık yazısında, “Şanlıurfa/ Mardin İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı sağlık tesisleri emrine Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye bölgesine yapılması planlanan sınır dışı askeri harekat kapsamında sağlık hizmetlerinin yürütülmesi için yapılan organizasyona destek vermek amacıyla resen görevlendirilen personelin, 20/08/2019-20/10/2019 tarihleri arasındaki görevlendirilme onayları ekte gönderilmektedir” denildi.

ŞANLIURFA'DA İZİNLER İPTAL

Şanlıurfa'da da doktorların izinlerinin ikinci bir emre kadar iptal edildiği öğrenildi.

“NEREYE GÖTÜRÜYORLAR BİLMİYORUZ”

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Osman Öztürk, kriz masası kurduklarını belirterek ilk açıklamasında , “Bu arkadaşları alıp nereye götürüyorlar bilmiyoruz. Tebliğ etmişler, akşam uçağa bindirmeye kalkmışlar.
Valizlerini bile toplamadan. Arkadaşlarımızın can sağlığı adına endişeliyiz” diye konuştu. İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Osman Öztürk ikinci açıklamada ise  , ilk etapta 94 doktorun Mardin ve Şanlıurfa'ya gönderileceğini söyledi. Öztürk, doktorların çoğuna Perşembe akşamı konuyla ilgili talebin ulaştırıldığını ve acilen yola çıkmalarının istendiğini belirtti. Öztürk ayrıca Irak sınırı yakınlarındaki Şırnak ve Hakkari'ye de doktor gönderilebileceğini söyledi.

ERDOĞAN OPERASYON SİNYALİNİ VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çarşamba günü yaptığı açıklamada Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge çalışmalarından iki hafta içerisinde sonuç çıkmaması durumda Türkiye'nin kendi planını devreye sokacağını söylemişti.

Yorumlar (3)
Furkan karagözlü 3 hafta önce
Allah yardımcınız olsun
Vatandaş 3 hafta önce
Vatan savunması söz konusu ise milletin tümü askerinden doktoruna goreve gitmeli dualarımız onlar ile
Burak 3 hafta önce
Doktorlarin can guvenliginden endiseliyiz denmiş biz napalim savasa girecek olan bizleriz bizler yaralanincada bizi kurtaracak olan Allahtir onlar degil onlar.sadce gerekeni yapar yasayip yasamamak Allahin bize yazmis oldugu kadere baglidir