Başbakan Binali Yıldırım'dan Gündeme İlişkin Önemli Değerlendirmeler

Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamalarında gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım'dan Gündeme İlişkin Önemli Değerlendirmeler

Başbakan Binali Yıldırım Habertürk, TRT Haber, NTV, CNN Türk ve A Haber kanallarının ortak yayınında kendisine sorulan soruları yanıtladı ve gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Başbakan Binali Yıldırım burada yaptığı açıklamalarında Kuzey Irak referandumunun yanı sıra önemli konular hakkında da değerlendirmelerde bulundu. 

Başbakan Binali Yıldırım açıklamalarında TEOG'dan sonraki gelecek sistem hakkında, OHAL Komisyonunun ne zaman değerlendirmeye başlayacağına ilişkin, Kadir Topbaş'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa etmesine ilişkin, terörle mücadeleye ilişkin, torba yasa tasarısına ilişkin, taşerona kadro konusuna ilişkin, erken seçime ilişkin ve FETÖ davalarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

TEOG AÇIKLAMASI

Başbakan Binali Yıldırım TEOG'a ilişkin yaptığı açıklamasında "1 milyon 200 bin öğrenci ve ailelerini ilgilendiren bir konu. TEOG konusu başından beri hep yanlış anlaşılıyor. TEOG bir sistem değil. Sistem değişikliği yok. Okullar, kurslar, dershaneler çocuklar bunaldı. Kimyası bozuldu. TEOG kalkınca bütün öğrenciler büyük bir bayram havasında, benim torunum da "Dede teşekkür ederim TEOG'u kaldırdın" dedi." ifadelerine yer verdi. 

Ayrıca Başbakan Binali Yıldırım TEOG'dan sonra gelecek sisteme ilişkin "Milli Eğitim Bakanlığı 3 tane çözüm üretiyor. İlki; her lise kendi sınavını yapabilir. İkinci yöntem; ortaokul sertifikasyon sistemi. Üçüncü yöntem; ortaokul bazlı yerleştirme. Adrese dayalı kayıt sistemi yüzde 50 olarak, bir kısım okullar da ortaokul mezuniyet ortalamasını arayabilir. Yöntem Bakanlar Kurulu'nda kararlaştırılacak. Yeni yöntem bir ay içinde belli olur. Bu sene 8. sınıftan mezunlar yeni uygulama ile liseye gitmiş olacak." dedi.

KADİR TOPBAŞ'IN İSTİFASI

Ayrıca Başbakan Binali Yıldırım, Kadir Topbaş'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa etmesine ilişkin bir açıklama yaptı. Konu ile ilgili olarak Başbakan Yıldırım açıklamasında Toplantıdaydım, "Kadir Topbaş istifa etti" diye bilgi geldi ama orada "istifa ettirildim" diye bir şey mi dedi? İstifa ettikten sonra da önce de görüştük. İstifa edeceği konusunda bana bilgi verdi sadece. Yerine ilçe belediye başkanlarından biri gelir muhtemelen. Bu hafta sonunda süre doluyor, perşembe günü (28 Eylül) belediye meclisi seçim yapacak." ifadelerine yer verdi. 

TAŞERON İŞÇİLERE KADRO AÇIKLAMASI

Bunun yanı sıra taşeron işçilere kadro konusunda da açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, "Taşeronlarla ilgili konuyu en geç bu yılın sonunda bir karar bağlamış olacağız." dedi. 

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 18:05
YORUM EKLE