Başbakan Binali Yıldırım Darbe Girişimiyle İlgili Açıklamalarda Bulundu

Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken, Yıldırım Gazetecilere FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 18.07.2016, 13:56 18.07.2016, 14:09
Başbakan Binali Yıldırım Darbe Girişimiyle İlgili Açıklamalarda Bulundu

Başbakan Binali Yıldırım, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin, "Bu işe kalkışanlar şunu bilmelidir ki; dökülen her damla kanın hesabını öyle bir çetin soracağız ki, bunu görecekler. Eğer bu hesapları görmezsek bize, bu dünyada da öbür dünyada da rahatlık yok. Bu, bizim milletimize karşı en ulvi görevimizdir." dedi.

Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken, gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları cevapladı.

FETÖ'nün darbe girişimine karşı sokağa inen vatandaşların mücadelesine dikkati çeken Yıldırım, o gece gördüğü bir fotoğrafa işaret ederek şöyle devam etti:

"Bir fotoğraf gördüm, çok etkiledi bBeni. Çarşaflı bir hanımefendi bir kamyonun direksiyonunda yanında da başı açık, modern giyimli bir kadın muavin koltuğunda oturuyor, kamyonun arkasında da hınca hınç insan meydana süratle gidiyorlar. İşte Türkiye'yi birleştiren değer budur. Bu fotoğraf, gözlerimden damlaların düşmesine sebep olan fotoğraftır. Ayrımız gayrımız yok, biz birlikte Türkiye'yiz. Bunu, bu aziz millet 15 Temmuz gecesi bir kez daha ispat etmiştir. Milletimize teşekkür ediyoruz, şükranlarımızı sunuyoruz."

Ayrıca bu süreçte valiler, emniyet müdürleri, kaymakamlar ve bütün mülki amirlerin canla başla mesai mefhumu dikkate almaksızın çalıştığını ve çok büyük iş başardığını vurgulayan Yıldırım, "Özellikle, kahraman polislerimiz, canlarını siper ederek bu alçaklara gereken cevabı vermişlerdir. Bu vesileyle demokrasi mücadelesinde, darbe girişimini çökertme mücadelesinde, hayatını ortaya koyan sivil şehitlerimize, polis şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, milletimizin başı sağ olsun. Yaralananlara acil şifalar diliyorum" ifadesini kullandı.

"Bunlar asker elbisesi içerisine girmiş eli kanlı canilerdir"

Başbakan Yıldırım, bu darbede bir şeyi özellikle dikkate almak gerektiğine işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Her ne kadar bu darbe girişimi, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde başlatılmış olsa da bunu yapmaya kalkışanların Türk Silahlı Kuvvetleri'nin vatanını, milletini, bayrağını seven subay astsubay ve mensuplarıyla zerre kadar alakası yoktur. Bunlar, asker elbisesi içerisine girmiş eli kanlı canilerdir, terör örgütünün mensuplarıdır. Onun için değerlendirmeleri yaparken, aziz milletimden hükümetimiz olarak talebim şudur; lütfen bu canilerle Silahlı Kuvvetlerimizi aynı tutmayın ve Silahlı Kuvvetlerimiz ülkemizin göz bebeğidir, bölücülükle mücadelede, emniyet kuvvetlerimiz, Silahlı Kuvvetlerimiz büyük bir mücadele vermektedir. Dolayısıyla bu hain girişimde bulunanların asla ve asla Silahlı Kuvvetleri temsil edemeyeceğini ve bu hususu değerlendirirken askerimize, ordumuza onların itibarına zarar verecek, kurumsal yapısını yıpratacak hareketlerden vatandaşlarımız, lütfen uzak olsunlar, bunu özellikle istirham ediyorum."

Bir büyük teşekkürün de yargı camiasına, adalet camiasına olduğuna dikkati çeken Yıldırım, ilk andan itibaren bu yasa dışı kalkışmaya önderlik eden, teşvik eden ve sevk edenlerin teker teker Türk adaleti, savcıların marifetiyle Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu, rütbe makam gözetmeksizin yıldızlarına, apoletlerine bakmaksızın gerekeni yaptığını belirtti.

Yıldırım, "Savcılarımıza medyun-u şükranız. Adalet Bakanlığımızın bütün mensuplarına, İçişleri Bakanlığımızın bütün mensuplarına teşekkür ediyorum" dedi.

"Kanun içinde hareket edeceğiz"

"Yurt dışında da dost ve müttefik ülkeler, bu hareketin meşru bir hareket olmadığını ve milli iradenin seçimleriyle iş başına gelen meşru hükümete yapılan bu saldırının asla kabul edilemeyeceğini açık ve net şekilde ortaya koymuşlar; tercihlerini demokrasiden, halkın iradesi yönünde yapmışlardır. Dostlarımıza da teşekkür ediyorum" açıklamasında bulunan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Tabii, en önemlisi millet... Milletin olduğu yerde illet olmaz. Millet, 'Ben buradayım, meydandayım, bu çapulcular gelsin, karşılarında biz varız' dedi. Köprüde tankların tepesine çıkanlar, oradaki askerleri alıp onlara nasihat edenler ve tankın, üzerilerine yürüdüğünü bile bile meydandan ayrılmayan, kucaklarında bebekleriyle, yanlarında bastonlu dedeleriyle, hep sokakta olan aziz milletime ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu işe kalkışanlar şunu bilmelidir ki, dökülen her damla kanın hesabını öyle bir çetin soracağız ki, bunu görecekler. Eğer bu hesapları görmezsek bize bu dünyada da öbür dünyada da rahatlık yok. Bu, bizim milletimize karşı en ulvi görevimizdir. Bunu yaparken hırsla hareket etmeyeceğiz. Kanun içinde hareket edeceğiz, çünkü adalet herkese lazım. Duygusal olmaktan uzak ama insan hayatının da ne kadar önemli olduğu bilinciyle hareket ederek, bunların hesabını soracağız."

Kamupersoneli.net | AA

Yorumlar (0)