01 Aralık 2016 Perşembe 10:52
Başbakan Binali Yıldırım: OHAL'in Kalkmasını İstiyoruz !
Başbakan Binali Yıldırım TÜSİAD İstişare Toplantısında çeşitli açıklamalar yaptı. Başbakan Binali Yıldırım tarafında yapılan açılamalar şöyle;

Adana'da Kız Öğrenci Yurdu Yangını

Sizlerle birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum ve sevgi saygılarımı sunuyorum. Maalesef Adana’da milletçe hepimizi üzüntüye boğan bir olay yaşadık. Öğrenci yurdunda 11 kız çocuğumuz ve bir eğiticimiz hayatını kaybetti Allahtan rahmet diliyoruz. Milletimiz bilmelidir ki bu olaylar aydınlatılacak ve sorumlular adalet önünde hesap vereceklerdir. Bugün TBMM bir araştırma komisyonu kurulacak ve konunun bütün yönleri araştırılacak. 

Olayın ilk anından itibaren bakanlarımızı olay yerine gönderdik ve incelemelerini yaptılar. Ümidimiz ve emelimiz bu ve buna benzer acıları yaşamamak. Ancak insanın olduğu yerde hata eksik olmuyor. İstediğini makinayı geliştirin ancak hatayı ortadan kaldıracak makine geliştirilmedi. 

15 Temmuz Başarsının Asıl Sahibi Aziz Milletimizdir TÜSİAD iş dünyası için önemli sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’yi hem içerde hem dışarda temsil ediyor olması Türkiye’nin adını tüm dünyaya duyuruyor olması iftihar meselesidir. Sizlerle vatandaşlara iş kapısı açtığınız için müteşekkiriz. Biz çalışanları çalıştıranları birbirinden ayrı tutmuyoruz. İş verenlerimiz olmasa ülkemizde ekonomiden toplumsal barış kardeşlikten bahsedemeyiz. Sizler bir yandan ülkemiz için üretiyorsunuz. Bir yandan da halkımızın refahına katkı sağlıyorsunuz. 15 Temmuzda büyük bir felaketin eşiğinden döndük. Bu darbe girişiminin başarısız olmasının arkasında ki en önemli sebep vatandaşımızın Türk milletinin demokrasi bilincinin gelişmiş olmasıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız, biz bu bir darbe kalkışmasıdır. Buna izin verilmeyecek. Biz milletimizi meydanlara çağırdık. 

Milletimiz düşünmeden meydanlara indi ve tanklara kendini siper etti. Bunun için önce darbenin def edilmesinde ki büyük rol vatandaşımızındır. Aynı zamanda milleti meydanlara davet eden Cumhurbaşkanımızdır. Emsali görülmemiş bir başardık. Bunu Avrupa anlayamıyor. Biz Türk milletini anlayamadık diyorlar. Tanklara kendilerini siper eden milleti biz anlayamadık diyorlar. Bizde dedik ki anlayamazsınız, bu Türk milletidir. Bu bağlamda tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. 

Ekonomik Sallantılar Hakkında Yeni Başkan Göreve Geldiğinde Taşlar Yerine Oturacak 

Değerli iş adamları, gerek Tuncay bey gerek Cansel hanım dünyada yaşadığımız belirsizlikleri ortaya koydular. Kötümser olmak için şu günleri baz alırsak çok sebebimiz olur. Vizyoner düşünürsek kötümser olmak için sebebimiz yok. Gelecek beklentilerimiz için kötümser olmamıza gerek yok. Kısa vadeli yaşadığımız ortamı değerlendirmeliyiz. 8 Kasımdan sonra ekonomik piyasalarda dalgalanma yaşıyoruz. Ekonomik belirsizlik söylentileri hat safhada. Bunun arka planına baktığımızda 8 Kasım’daki Amerika seçimlerinde Cumhuriyetçi adayın kazanması var. Trump Amerika’nın daha çok kendi içinde yoğunlaşacağını dış dünya ile bağlantıyı kısacağını belirtti. Amerika’nın son 50 yıldır ihmal ettiği alt yapısının geliştirileceği ifade edildi. 

Amerika’da ki bu söylem ekonomide olumsuzluk yarattı. 8 Kasımdan bugüne kadar yaşanan olaylar sadece Türkiye’ye mahsus değildir. Meksika en fazla kaybı bulunmaktadır. Bütün ülkelerde para birimlerinde Amerikan dolarına göre değer kaybı var. Bizim para birimimiz iki katı sapma yaptı. Bunu biliyoruz ve sebeplerini de biliyoruz. Türkiye geçtiğimiz dört ay içerisinde uçurumun eşiğinden döndü. 60 darbesi öncesi Türkiye’nin kişi başı milli geliri 500 dolardan 194 dolara düşmüş. Darbeler ülkemizi fakirleştiriyor. 15 Temmuz darbesinde biz ciddi bir sarsıntı yaşamadık. Darbe başarılı olamadı. Vatandaşlarımız biz bir şey söylemeden 2,5 milyar dolar bozdurarak sıkıntı olmasını önledirler. Takip edilen günlerde de bozdurulan dolarlar 11,5 milyarı geçti. Çok güzel bir millete sahibiz. 

Buda bizim başka ülkelerde olmayan bir avantajımız. Türkiye bu yaşadığımız olayın benzerini Ak Parti iktidarın da 4 sefer daha yaşadı. 2006 da, 2008 - 2009 küresel krizinde yaşadık, gezi olaylarında yaşadık atlattık bunu da atlatacağız. Türkiye ekonomisi kapalı ekonomi değildir. Küresel ekonominin bir parçasıdır. Bugün iş aleminin dünya ile alış verişi devletten daha fazladır. 200 milyar dolar sizlerin dünya ile alış verişiniz var. Eskiden TC devleti borçlanma yapamıyordu. Şimdi özel sektör kendi başına 200 milyar doların üzerinde küresel kaynak kullanmış. Bunu görmezden gelemeyiz. Bu güvenin korunması devam ettirilmesi için her türlü tedbiri alıyoruz. 60 darbesinden sonra İMF Türkiye’ye yerleşti. 2013 yılına kadar. Türkiye ekonomisi 60 dan 2013 e kadar denetlendi. Şimdi biz kendini denetleyen ekonomi haline geldik. Bu dalgalanma 1 ay ile 1,5 ay gibi daha devam edecek. 20 Ocak’a kadar yeni seçilmiş başkanın iş başına geldiğinde taşlar yerine oturacak. Seçim kampanyalarında söylenen sorumluluk omuzlarınıza yüklendiğinde hiçbir şey aynı olmaz. Siyaset ve hakikat hiç bir zaman birbiri ile örtüşmez. Bu dünya içinde geçerlidir. 

Ekonomi Hakkında Önlemlerimizi Aldık Avrupa da 2017 yıl9ında 5 ülkede seçim var. Bu belirsizlik demektir. Avrupa’daki bu çok sesliliği duymaya devam edeceğiz. Suriye de ırakta devlet yok. 5 seneyi geçti. 911 km sınır olan tek ülke Türkiye. Bu olaylar başka ülkelerin başına gelseydi yerle bir olurlardı. Allaha şükür biz bunun üstesinden gelmeyi başardık. Türkiye istikrar sahibidir. Sizde bunu bildiğiniz için yatırım yaptınız. Eğer öngörmeseydiniz yapmazdınız. Kafanız karışmasın yapmaya devam edin. Ben söylüyorum 2017 çok daha güzel olacak. Gereken tedbirler alınıyor. Buna adım gibi inanıyorum. Bu alçak FETÖ terör örgütü milletten topladığı kuruşları lobi şirketlerine aktarıyor. Her türlü alçaklığı yapıyorlar. Akılları sıra ekonomi ile oynayarak başaracaklarını düşünüyorlar. Kısa vadede 8 Kasımdan sonra ki ekonomide dalgalanmada alınması gereken tedbirleri aldık. 1. tedbir ihracatçı borç alıyor işini gerçekleştiriyor. TMSF’nin elinden çıkardığı mallardan 2 buçuk milyar dolar alacağı var bunları Türk parası olarak alınacak. Kamu döviz olarak alacağı parayı TL olarak alacak. Dövizin piyasadan çekilmesini engelleyecek. 5 milyar dolarlık kısa vadeli sözleşmeler var bunlara da TL olarak ödeme imkanı olacak. Kısacası önümüzdeki kısa dönem için 10 milyar dolarlık idare kaynak piyasanın ihtiyacı için ayırdık. Bununla yetinmeden kamu mecbur kalmadıkça sözleşmelerini TL üzerinden yapacak. Mecbur kalmadıkça. 

Bu özel sektörü ilgilendirmiyor. Sizler istediğiniz cinsten sözleşme yapabilirsiniz. Biz tedbirlerimizi aldık. Mağduriyetler önlendi. Piyasaya müdahale algısı oluşturacak uygulamaların yanından bile geçmeyiz. Küresel ekonomilerde yerel müdahaleler olmaz. Türkiye’nin borçlarını döndürme zaten kamuda borç problemimiz hiç yok. Özel sektörünün borçlarını döndürme problem kesinlikle yok. Bunu kasıtlı olarak yaymaya çalışıyorlar. Bunun dışında da alınacak tedbir var. Sizin kadar olmasa da bizlerde kafa yoruyoruz. Teminatlarda kolaylık yaptık. Sadece sağlam teminat değil neyi varsa teminat olarak taşınır teminatını 2017 ocaktan itibaren uygulamaya başlıyoruz. 2017 den itibaren BES’e otomatik katılım getirdik. Türkiye az tasarruf ediyor çok harcıyor. Amacımız buradaki açığı uzun vadede tasarruf miktarını arttırmak. Bir yandan da katma değer oluşturmak destek vermek istiyoruz. Teşvik sistemimiz yayımlandı. Artık ısmarlar teşvik sistemine geçtik. Projeye göre teşvik verilecek. Bakın 50 yılı aşkın bir süredir terörle mücadele ediyor. BİRKEN iki oldular. FETÖ de eklendi. Bunların hepsinin üstesinden geleceğiz. Önce bölücü terörden bahsedelim. Mücadelemizde başarılıyız. Hepsini darmadağın ettik. Her gün örgütün ileri gelenlerinden birini ele geçirdik. Bu şekilde inşallah çökerteceğiz. Göreve geldiğim ilk gün milletimiz rahat olsun terörü en alt seviyeye indireceğim dedim. Sürekli terör konuşulan ülkeye yatırımcı nasıl yatırım yapsın. Yabancılar dışardan izlediklerinde savaş var diyorlar. Bizim bunu tersine çevirmemiz lazım. Türkiye’de mutlaka idare olacak.

Terör Hakkında Epey Mesafe Aldık

Türkiye’nin her karış toprağında bayrağımız dalgalanacak. Oturmak isteyen gezmek isteyen iş yapmak isteyenler yapabilecek. Bu yolda epey mesafe aldık. Bu bölücülük mikrobunu bünyemizden atmamız gerekiyor. Hepimiz birimiz kardeşiz. Biz 79 milyon hep beraber Türkiye’yiz. Bölücü örgütün Kürt sorunu diye sorunu yok. Sorun oradaki vatandaşların terör gibi sorunu var. Biz bunu ortadan kaldıracağız ve epey bir yol aldık. Şimdi orada devletin otoritesi tam olarak uygulanıyor. Bundan sonrası onarım faslıdır. Oraya 10 milyar 160 bin yatırım yapacağız.

AP'nin Kararı Hukuken Sonuç Teşkil Etmiyor 

Avrupa Birliği meselesine gelince ab hikayemiz TÜSİAD dan daha eski. Dolayısıyla bir kara sevdaya dönüşsün istemiyoruz. Şimdi AP bir karar aldı. Bu kararın hukuki sonucu yok. Görüşmeler geçici olarak durdurulsun. Bunun bizim açımızdan bir alamı önemi yok. Biz inanıyoruz ki Avrupa’da hala geleceği düşünen vizyon sahibi liderler mevcut. 15 16 Aralıkta yapılacak liderler toplantısında bu kararın dikkate alınacağını düşünmüyorum. AB’nin kafa karışıklığında kurtulması gerekiyor. Bunu dost ülke olarak söylüyoruz. AB maalesef bugünlerde davranışlarıyla Türkiye’nin nerede durduğuna değil Türkiye’nin düşmanlarının sesine daha çok kulak veriyor. PKK DEAŞ FETÖ terör örgütünün lobi faaliyetlerinden daha çok etkileniyor ve tutum alıyor. Bu çok yanlış bir şey. Bununda Avrupa kamuoyunun gelecek seçimlere yönelik faaliyetlerini kendi lehlerinde uygulamak için yer alıyorlar. Türkiye daha 3 bin yıllık Avrupa’ya giremez dendi 3 ay sürmedi. Avrupa’ya da ki liderler etki altında kalıyorlar milletimizi rahatsız ediyorlar. Bu millet AB YE  inancı azalırsa giremeyiz. Çifte standartı bırakmaları lazım. Gerçek dost olduklarını belirtmeleri lazım. Biz ab ye girmek istiyoruz. Avrupa ile yük paylaşımı yapacağız. İngiliz halkı niye AB’den çıkmaya karar verdi ? Bunu AB’nin iyi tahlil etmesi lazım. Türkiye sizden talimat alacak bir ülke değildir. Biz onurumuzu ve istiklal ruhumuzu kimseyle pazarlık konusu yapmayız. Dünyada esaret altına girmeyen iki ulus var. Türkler ve İngilizlerdi. Değerli dostlar, hayat devam ediyor. Ekonomi Bakanımız AB ile müzakereleri sürdürüyor. Gümrük Birliğini ele alacağız. Değerlendirme ve güncelleme yapılacak. 18 martta bir antlaşma yaptık. Avrupa Birliği sözünde durmuyor. Bizde AB de dediğini yapacak. Biz dediklerimiz yaptık. Bugün ticaretimizin yarısı Avrupa ile. Avrupa ile ilişkileri koparacak değiliz. Ancak Avrupa daha sağlıklı daha rasyonel şekilde Türkiye ilişkilerini gözden geçirmesi gerekiyor. Avrupa’nın gelecek tehditlere karşı en büyük teminatı Türkiye’dir. Avrupa’yı koruyacağız diye bir şey yok. 

OHAL'in Kalkmasını Bizde İstiyoruz 
Teröristlere daha az Türk Halkının sesine daha çok kulak versinler. OHAL bir sonuçtur. Durup dururken yapılan bir şey değildir. Bu örgüt her yere sızmış. Adamlar abiler ne diyor ona bakıyor. Hukuk ne diyor ona bakmıyor. Bu çok tehlikeli bir örgüttür. Türkiye bir hukuk devletidir. Bunlar 17 Aralıkta dişlerini gösterdiler. 17 Aralıkta polisle beraber yargı darbesi yapmak istediler. O zaman cumhurbaşkanımız bağırdı bu bir terör örgütüdür diye. Ama sesini çok az duyan oldu. Biz mücadeleyi bırakmadık. O gün başlattığımız mücadele 15 temmuzda zirveye çıktı. Bundan sonra temizlenme sürecidir. OHAL bir kalksın bizde istiyoruz. OHAL de ekonomiyi doğrudan etkileyecek bir karar almadık. Karmaşık ilişkileri olan bir örgütten bahsediyoruz. Hiç bir devlet sadakatinden emin olmadıkları insanlarla çalışmaz. Biz çifte standarta karşıyız. Bu temizlik harekatını yapmak zorundayız. Mali disiplinden asla vazgeçmeyeceğiz. Başkalarının ne yaptığına bakmadan önce kendimizin neye daha fazla çalışmamız lazım ona bakıyoruz. Belirsizlik en kötü şeydir. Vatandaşın kafasında belirsizlik varsa bu yanlışı düzeltmek bizim görevimiz. Anaysa değişikliğinin amacı rejimi değiştirmek değildi. 

Bu bir kişisel ihtiyaç değil Türkiye’nin geleceği için bir ihtiyaç. Türkiye mutlaka her seçimde tek başına güçlü iktidar çıkarması lazım. Kim olursa olsun. Bunun yolunu açacak Anayasa değişikliğini yapmalıdır.  

Kamupersoneli.net - ANKARA
Son Güncelleme: 01.12.2016 12:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.