Başbakan Yardımcısı Canikli'den Açıklama: Parlamenter sistem, istisnai dönemler hariç, hep kavgayı, krizi körüklemiştir.

Başbakan Yardımcısı Canikli; Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk oldu ve gündeme dair açıklamalarda bulundu

GÜNDEM 16.03.2017, 12:01
Başbakan Yardımcısı Canikli'den Açıklama: Parlamenter sistem, istisnai dönemler hariç, hep kavgayı, krizi körüklemiştir.

Canikli'nin gündeminden öne çıkanlar şöyle;

Parlamenter sistem, istisnai dönemler harici, hep kavgayı, krizi körüklemiştir. Bizde uygulanan sistem dünyanın hiçbir yerinde yok, geçmişte de yok. Zayıf hükümetler en çok terör örgütlerinin ve Türkiye üzerine hesabı olanların işine yarar. Sermaye yönetimde istikrarı görünce gelir.

Canikli, "Avrupa'ya da şunu sormak lazım, Avrupa şu anda 'hayır' kampanyasını yürütenlerin başını çekiyor, bu hayırcılarla birlikte. Bizim sistem madem o kadar iyiyse, o kadar güzelse Almanya, Belçika, Avusturya, Hollanda, niye kendi ülkelerinizde bu sistemi uygulamıyorsunuz? Madem şu anda Türkiye'de uygulanan hükümet sistemi çok iyi, madem o kadar güzel, buyurun siz de aynısını alın kendi ülkenizde güzel güzel uygulayın. Kendi ülkelerinde böyle bir sistemi uygulamıyorlar, orada tek adamlık var, orada tek adamlığı savunuyorlar, uyguluyorlar." dedi.

Başbakan Yardımcısı Canikli, "Önümüzdeki dönemde Hollanda'nın tavır ve yaklaşımları, politik duruşları çerçevesinde ilave tedbirler, adımlar atılabilir ama şu an itibariyle bunları takip edeceğiz." dedi.

'' Hollanda özüne dönüyor. Maskeler düştü, Avrupa özüne dönüyor. Avrupa'nın özünde ırkçılık, kafatasçılık, sömürü, kan, vahşet vardır. Bunlar Avrupa'nın çöküşünün ayak sesleridir. Tarih tekerrür ediyor.''

OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonuyla ilgili çok kısa süre içerisinde atamalar yapılacak, 16 Nisan'dan önce de bu komisyonun faaliyete başlamasını ve müracaatları almasını bekliyoruz." diyen Canikli, şöyle konuştu:

"Yeni OHAL kararnameleri var ama içeriğiyle ilgili bir açıklama yapamayız, ilgili onay süreçleri devam ediyor, şu anda da çalışmasını yaptığımız bir kanun hükmünde kararname (KHK) taslak çalışması var." dedi.

Bizim bankacılık sistemimiz dünyanın en güçlü bankacılık sistemidir diyebiliriz. 2008'den yani global krizden sonra bankacılık dahil finansal sektörler dahil çok ciddi sıkıntılar yaşandı. Başka ABD, Avrupa'da bankalara ciddi kaynaklar aktarıldı. Bu kurtarmak için yapıldı. Tüm bunlara rağmen halen yapılar çok kırılgan ve hassastır. Aynı kriz bizde de oldu ama biz kaynak aktarmadık. Yapılan stres testlerine rağmen bankalarda sıkıntı yaşanmadı. Bizden önceki dönemde her 2 yılda bir Türkiye'deki bankalar krize girmiş ve Hazine bütçeden çok büyük paralar aktarmış. Halen onların olumsuz ölçüleri datalarımıza yanıyor. Ama 2002'den sonra bir bozulma söz konusu değil.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)