Başbakan Yardımcısı Kaynak'tan Çok Önemli Suriyelilere Türk Vatandaşlığı Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Suriyelilere Türk vatandaşlığı verilmesine ilişkin ilk etapta 80 bin Suriyeliye Türk vatandaşlığı verilmesi hakkında çalışmaların sürdüğünü ancak tartışmaları önlemek için bu yöndeki adımın 16 Nisan'daki referandumdan sonraya bırakıldığını açıkladı.

GÜNDEM 22.02.2017, 15:34 22.02.2017, 16:41
Başbakan Yardımcısı Kaynak'tan Çok Önemli Suriyelilere Türk Vatandaşlığı Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Suriyelilerin Türk vatandaşlığına alınması hakkında Reuters Haber Ajansına konuştu. Konu ile ilgili olarak Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak "Şu ana kadar belirlediğimiz vatandaşlık niteliklere uygun, işlemleri sürdürülen 20 bin küsur (Suriyeli) aile var. Toplam 80 bin kişiye tekabül ediyor. Bunların güvenlik kısmıyla ilgili araştırmalar sürüyor” dedi.

10 BİNDEN FAZLA SURİYELİ ÇALIŞAN

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Türkiye'de Suriyeli işçi sayısının 10 binden fazla olduğunu ifade etti. Başbakan Yardımcısı Kaynak, belirli uzmanlık eğitimi almış olanların, meslek sahiplerinin ve Türkiye’de çalışma izni olanların vatandaşlık imkanından yararlanacaklarını belirtti. Ayrıca Başbakan Yardımcısı Kaynak, Suriyelilere Türk vatandaşlığının verilmesi hakkında şu ifadelere yer verdi;

16 Nisan’daki referandum öncesi Suriyelilere vatandaşlık verilip, bunların oy kullanacağı yönündeki tartışmaya meydan vermek istemedik. Bu nedenle şimdilik (referandum öncesi) bu konuda bir adım atılmadı”

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (1)
sebep!? 2 yıl önce
bu adamlara neden vatandaşlık veriliyor anlamıyorum, ülkelerindeki savaş bitince gitmeyecekler mi?