Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: Vesayetçi Sistem 5 Askeri Darbeye Neden Oldu

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Cumhurbaşkanlığı Sistemi hakkında çeşitli açıklamalar yaparak, vesayet sistemi 5 askeri darbeye neden oldu dedi.

GÜNDEM 19.02.2017, 09:24
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: Vesayetçi Sistem 5 Askeri Darbeye Neden Oldu

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, AK Parti Esenler İlçe Başkanlığı tarafından Esenler Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıda bir konuşma yaptı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş konuşmasında Cumhurbaşkanlığı Sistemine de değindi.

5 ASKERİ DARBE... 

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yeni Anayasa ile mevcut sistemin sorunlarını ortadan kaldırmak istediklerini belirtti. Kurtulmuş mevcut sistemin vesayetçi, kavgacı ve çatışmaya dayalı olduğunu ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş vesayetçi sistemin çok partili siyasi hayatta 5 askeri darbeye neden olduğunu ve en sonuncusunun 15 Temmuz darbe girişimi olduğunu ifade ederek şu açıklamalarda bulundu;

"Bu vesayetçi sistemin ortadan kaldırılması için gerçekten güçlü bir sisteme ihtiyaç var. Türkiye ve çevresinin bu kadar büyük sıkıntılar içinde olduğu bir dönemde artık vesayet odaklarıyla vakit kaybedemeyiz. Anayasa değişikliğinde ikinci temel neden yönetimde çift başlılığın önlenmesidir. Çift başlılıkla hiç bir ülke yönetilemez. Hiç bir kurum ve aile yönetilemez. Yönetimin, yürütmenin tek başlı olması sonuç almak için önemlidir. Yönetimdeki çift başlılığın nelere mal olduğunu da birkaç örnek ile hatırlatmak isterim. Ecevit ile Ahmet Necdet Sezer arasındaki anlaşmazlıklar ve sürtüşmeler... Bir anayasa kitapçığı atma yüzünden başladı. Sonuç itibarıyla Türkiye, gecelik faizlerin 7 bin 500'lere kadar çıktığı ağır bir ekonomik buhran ile karşı karşıya kaldı. Bu krizlerin her birinin Türkiye'ye aynı darbeler gibi ağır faturası olmuştur."

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (0)