Alexa

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek:"Bu devam eden bir süreç, hiçbir zaman bitmez"

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2016 OECD Türkiye Ekonomik İnceleme Raporu Tanıtımı toplantısında konuşma yaptı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek:"Bu devam eden bir süreç, hiçbir zaman bitmez"

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2016 OECD Türkiye Ekonomik İnceleme Raporu Tanıtımı toplantısında konuşma yaptı.

15 Temmuz 2016 Cuma 14:37
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek:"Bu devam eden bir süreç, hiçbir zaman bitmez"
 Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Avrupa Birliği'ne (AB) yıllık 158 milyar dolar olan ticaret hacmini 10 yılda 300 milyar dolara çıkarmayı önerdiklerini belirterek, "Gelin bu Gümrük Birliğinin içine hizmetleri, kamu alımlarını ve tarımı koyalım. Yani Gümrük Birliğini upgrade edelim, derinleştirelim ve Türkiye'yi bir anlamda esas bir unsur haline getirelim. İnşallah bunu da başaracağız." dedi.

Şimşek ve OECD Genel Sekreteri Angel Gurria'nın katılımıyla Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi'nde "2016 OECD Türkiye Ekonomik İnceleme Raporu Tanıtımı" toplantısı düzenlendi.

Yatırım ortamının iyileştirilmesinin en önemli konu başlıklarından biri olduğuna işaret eden Şimşek, şirket tasfiye ve kuruluşlarının hızlanması gerektiğini, Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde Türkiye'nin 189 ülke arasında 55'inci sırada bulunduğunu, ancak bunun iyi bir sıra olmadığını söyledi.

Şimşek, yatırım ortamını iyileştirecek yeni bir reform paketinin dün Meclis tarafından kabul edildiğini ve bunun devamının geleceğini belirterek, "Bu devam eden bir süreç, hiçbir zaman bitmez. Şu anda Gelir Vergisi Reformu Mecliste. Vergi Usul Kanunu taslak halinde var. Bütün bunları hızlandırmamız lazım. Aslında siyasi irade var. Meclisimiz maalesef yavaş çalışıyor. Meclis'in kendi İçtüzüğünü değiştirmemiz gerekecek." diye konuştu.

Eskiden okullaşma yeterliyken bugün becerilerin ön planda olduğuna işaret eden Şimşek, özellikle "Endüstri 4.0"ın önemini vurgulayarak, eğitim konusunda kapsamlı reform programı hazırlandığını anımsattı.

Teknolojiye ağırlık verildiğini, ancak bunun tek başına yeterli olmadığını, öğretmenlerin eğitimi ve eğitimde özel sektörün payının artırılmasının da kritik olduğunu ifade eden Şimşek, öte yandan şeffaflık ve yolsuzlukla mücadele konusunda da ciddi çalışmaların bulunduğunu kaydetti.

Şimşek, Türkiye'nin önemli şokları atlattığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Kredi hacmi yüzde 30'larda büyürken, şimdi yüzde 10'un altına inmesine rağmen... Lira, son bir kaç yıldır ciddi bir şekilde, diğer gelişmekte olan para birimleriyle birlikte değer kaybetmesine rağmen bankacılık sektörüne bakıyorsunuz, sermaye yeterlik oranı yüzde 15,5. Bugün Basel 3'ü uygulasanız Türkiye'nin sermaye anlamında çok ciddi bir fazlası var. Şoklara karşı direncini artırıyor. Varlık kalitesi iyi çünkü takipteki kredilerin toplam kredilere oranı hala yüzde 3,3'lerde. Bu, burada durmamız gerektiği anlamına gelmiyor. Güllük gülistanlık değil, yapılacak çok iş var, çok reform var."

- "OECD partner, raporu rehber"

Başbakan Yardımcısı Şimşek, OECD'nin raporunda da temas edildiği üzere AB ile entegrasyonun derinleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Devam Ediyor

Devamı

Bazı yerlerde aykırı seslerin yükseldiği bir dönemde Türkiye'nin Gümrük Birliğinden kazançlı çıktığını anlatan Şimşek, "O nedenle biz şimdi AB'ye diyoruz ki, sizinle bizim ticaret hacmimiz yıllık 158 milyar dolar. Gelin bunu çok rahat bir şekilde 10 yılda 300 milyar dolara çıkartalım. Gelin bu Gümrük Birliğinin içine hizmetleri, kamu alımlarını ve tarımı koyalım. Yani Gümrük Birliğini upgrade edelim, derinleştirelim ve Türkiye'yi bir anlamda esas bir unsur haline getirelim. İnşallah bunu da başaracağız." dedi.

OECD raporlarının önemine işaret Şimşek, OECD'nin Türkiye'nin partneri olduğunu, raporunun da rehber niteliği taşıdığını vurguladı. Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"OECD bizim partnerimiz. Çünkü yapıcı. Sadece mevcut durum değerlendirmesi değil, sadece ekonomiye ilişkin önümüzdeki dönemin tahminleri değil. Bunları herkes yapıyor. IMF de Dünya Bankası da yapıyor. OECD'nin farkı, çok ciddi birikime dayalı, çok kaliteli politika önerileri var. Sadece Türkiye için değil. Bu görevi G20 olarak OECD'ye vermişiz zaten. Türkiye'nin küresel rekabet gücünü nasıl artıracağız? İşte şimdi OECD ile çalışacağız."

Şimşek, OECD'nin bundan 43 yıl önce mültecilerin entegrasyonu konusunda çok ciddi çalışma başlattığını, bu konuda en büyük birikim ve kaliteli çalışmalara OECD'nin sahip olduğunu anlattı. 

- "Bugün 3 milyonun üzerinde bir realite var"

Türkiye'nin bulunduğu coğrafyanın zor olduğunu dile getiren Şimşek, şunları kaydetti:

"Bugün fiilen 3 milyonun üzerinde, 'misafir' dediğiniz, başkalarının 'mülteci' dediği bir realite var. 900 bin civarında okuma, eğitim çağında çocuk var. Bu çocuklara eğitim veremezsek, çalışma çağındakilere beceri kazandırıp iş hayatına kazandıramazsak ne dünya ne Türkiye güvendedir. Bu insanlara bir gelecek bahşetmemiz, çabalamamız lazım. Bu sorun basit bir sorun değildir, birlikte çalışmayı gerektirir. Bu sorun sadece Türkiye'nin sorunu değildir. Avrupalı dostlarıma hep söyledim, 'böyle uzaktan ahkam kesmeyin'. Bu sorun terör sorunu olduğu gibi küresel bir sorundur. 'Benim terörist iyi, senin terörist kötü' yaklaşımları işe yaramaz. Bizim gerçekten samimi olmamız lazım hem terörle hem de küresel sorunlarla mücadele ve küresel iş birliği konusunda."

Şimşek, dünyanın zor günlerden geçtiğini, ama ümitsiz olunmaması gerektiğini dile getirerek, OECD gibi yol gösteren kuruluşların bulunduğu Türkiye'de güçlü bir irade ve en önemlisi siyasi istikrar bulunduğunu söyledi. Türkiye'nin bu noktaya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve başbakanlar sayesinde geldiğine dikkati çeken Şimşek, "Cumhurbaşkanımızın liderliği olmasaydı, 2000'li yıllar sonrasında Türkiye iflasın eşiğinden bu noktaya gelmezdi. Aynı çabayla, aynı tutkuyla, bu reformlara dört elle sarılacağız, uygulama devam edeceğiz. İlerleme var, sakın gözden kaçırmayın, sakın kötümser olmayın. Zor bir dönem ama bu zorlukları aşacak irademiz var." değerlendirmelerinde bulundu.

"Değerli dostum" şeklinde hitap ettiği Gurria'ya, Paris'ten bir raporun lansmanı için Halep'e 110 kilometre uzaklıktaki Suriye sınırına eşiyle gelip fikirleriyle yapıcı eleştirilerini paylaştığı ve memleket meselelerini tartıştığı için teşekkür eden Şimşek, kendilerini Gaziantep'te ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şimşek, OECD'nin raporunu hazırlayan ekonomi ekibi ile yerel yöneticilere de teşekkür etti.

Şimşek'in konuşmasının ardından OECD Genel Sekreteri Gurria, esprili şekilde "Bir Batman'ın elindesiniz. Bir melek ve Batman var burada. Dolayısıyla her şey düzelecek, merak etmeyin." ifadesini kullandı.

Son Güncelleme: 15.07.2016 14:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner441