Alexa
29 Kasım 2017 Çarşamba 15:17
Başbakan Yıldırım: Binlerce Siber Güvenlik Uzmanına İhtiyaç Olacak
Kamu Personeli

Ankara'da düzenlenen Netaş 50. Yıl Etkniliğine katılan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin teknoloji alanındaki 2023 hedeflerine değindi. 

TEKNOLOJİLER DOĞRUDAN  HAYATIMIZIN PARÇASI HALİNE GELİYOR

Teknolojilerin hayatımızın doğrudan bir parçası haline geldiğini söyleyen Yıldırım:  "Bugün küresel etki alanı oluşturan önemli konuları ele alıyoruz. Bilgi teknolojilerinin dününü ve bugününü konuşmacılar değerlendirdi. Konvensiyonel hizmetler gibi değil, ışık hızı ile tüm küreyi birinci dereceden etkilemeyi sürdürüyor. Bu değişim ve dönüşümü 3 maddede ele alabiliriz. Birinci aşama bilgi ve iletişim teknolojilerinin günlük hayatımızdaki işleri hızlandırması.  İkinci madde de kullandığımız yazılım ve sistemlerde verilerin birikmesi ve bu verilerin analizi oldu. Bu analiz ve raporlar, bize çalışmalarımız, süreçler ve karar mekanizmalarımız hakkında bilgi verdi. sağlıklı sonuçlara ulaşmamıza destek oldu. Böylece, birer önemli araç olmakla beraber, karar alma mekanizmalarımızda da yer almaya başladı. Bir bakıma bize akıl vermeye başladı. 

Üçüncü aşama ise yeni bir dönemi müjdeliyor. Önceleri işimizi gördüğümüz yönetirken destek aldığımız bu teknolojiler, hayatımızı doğrudan parçası haline geliyor. Hatta geldi bile! İleride bunun etkilerini çok daha çarpıcı şekilde göreceğiz. " ifadelerini kullandı.

YERLİ TEKNOLOJİ ve 2023 HEDEFLERİ

Yerli teknolojinin önemine değinen Başbakan Binali Yıldırım, teknolojide 2023 hedeflerine değinerek: "Yerli yazılım geliştirme platformuna muhakkak  sahip olmamız lazım. Bunu yapamazsak, gerçek anlamda teknolojiye, bilgiye sahip  olamayız, bilgiyi başkalarının kullanımına, istifadesine sunma imkanımız olmaz.  Bundan sonraki öncelikli hedeflerimizin başında bu platformların geliştirilmesi  olacak.

Elektrikli araçlar hayatımıza girdi. Yakında sürücüsüz araçların devri başlayacak. Araçların yanı sıra yollar da akıllanacak.  Teknoloji konusunda 2003 yılından beri çarpıcı kayda değer ilerlemeler getirdik. 

2023 hedeflerine ulaşmak için ekonomik kalkınma  hamlesini gerçekleştirmemiz şart. En çok bilgi ve iletişim teknolojileri alanına  yoğunlaşmalıyız. Bunun için de bilgi tabanlı bir kalkınma modeli izlemek mecburiyetindeyiz. En çok bilgi ve iletişim teknolojileri alanına yoğunlaşmalı ve yatırım yapmalıyız. Büyüme hamlemizi daha çok akıl teri ile gerçekleştirebiliriz. Bakınız, 15 yılda uluslararası kuluçka merkezleri kurduk. Yerli çip üretimi için çalışmalara başladık. Uzaya gönderdiğimzi uyfularımız ile filo kurduk ve bu konuda yatırım yaptık. 64 teknopark, 40 bin Ar-Ge personelinden oluşan dev bir teknoloji ekibi kurduk. 80 yılda hayal dahi edemediklerini 15 yılda hayata geçirdik. 

Türkiye olarak bu yatırımlarla büyük bir dönüşümü hızlı bir şekidle gerçekleştiriyoruz. 2002'de göreve geldiğimizde geniş bant nedir bilen yoktu. 2 gün önce İngiltere'de idim. Orada internet hızı daha yavaş. Şimdi genişbant internet var, mobil internet var. Bu alandaki 21 milyar liralık ciromuz 100 milyar lirayı aşmış durumda. 10 yıl gibi süre içerisinde 5G teknolojilerine doğru ilerliyoruz. Etkin e-devlet ile ve eylem planını hayata geçirdik. Günü kurtaran değil geleceği inşa eden önemli adımlardır. Bunlarla yetinmeyeceğiz ve birinci önceliğimiz yerli teknolojiye sahip katma değeri yüksek ürünler geliştirmek. NETAŞ ST birlikteliğinin de önemi burada ortaya çıkıyor. 

Türk mühendisinin akıl teri ile yerli içeriği daha fazla ürünler yapmak ve bu ürünleri Türkiye'nin dahil olduğu ve 4 saat uçuş ile 56 ülkeye, 1.5 milyar nüfusa ulaşacak, yıllık 31 trilyon dolar bir varlığın, gelirin olduğu bu alanda en güzel şekilde değerlendireceksiniz. Yani Türkiye iç pazar ile ekmek yediğiniz bir yer değil, tüm küresel pazara da açılacağınız önemli bir merkez olacaktır. Bundan sonraki hedef bu olmalıdır. 

Bilim bilgi iletişim teknolojileri alanında belirlenen politikaları en üst karar vericilerin dikkatine getirdik ve uygulamaya koyduk. Yeni yaptığımız yasal düzenlemeler ile buradaki sıkıntıların önünü açtık. Önümüzde bir uzay kanunu ile bilim teknoloji kanunu var. En kısa sürede çıkarmak suretiyle bu alandaki ihtiyacımızı tam anlamıyla gidermiş olacağız. Kamu ağırlıklı değil özel sektör ağırlıklı gelişmesinin önünü açmış olacağız." dedi.

ONBİNLERCE SİBER GÜVENLİK UZMANINA İHTİYACIMIZ OLACAK

Siber suçlarla daha etkin mücadele edebilmek için önümüzdeki 5 yılda on binlerce siber güvenlik uzmanına ihtiyaç olacağını söyleyen Yıldırım: "Bu konudaki açığımızı koşar adımlar ile giderek tamamlamak mecburiyetindeyiz. Siber suçlarla daha etkin mücadele etmek, büyük veri analiz altyapısının oluşmasıyla mümkün  bunun da kararını verdik. Gelecek 5 yılda onbinlerce siber güvenlik uzmanına ihtiyacımız olacak. Siber güvenlik önlemlerimizi ve kişisel  verilerimizin mahremiyetini sağlayacak önlemleri gecikmesiz almamız gerekiyor. Bu  artık ulusal güvenliğimizin değişmez ve önemli bir unsuru haline geliyor. Siber  güvenlik eşittir ulusal güvenlik." dedi.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.