Başbakan Yıldırım: Biz İnisiyatif Almaya Hazırız!

Başbakan Binali Yıldırım, Irak referandumuna dair çok önemli bir açıklamada bulundu.

GÜNDEM 01.10.2017, 20:17 01.10.2017, 23:27
Başbakan Yıldırım: Biz İnisiyatif Almaya Hazırız!

Başbakan Binali Yıldırım, Irak'ta bağımsız bir Kürt Devleti kurulması için IKBY tarafından gerçekleştirilen referanduma ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

''İNİSİYATİF ALMAYA HAZIRIZ''

Başbakan Binali Yıldırım, Irak referandumuna ilişkin yapmış olduğu değerlendirmesinde IKBY yönetiminin vazgeçmesi için hala şansları olduğunu belirterek "Bu meseleler çözülebilir, biz inisiyatif almaya hazırız. Hala şansları var. Bizim tercihimiz birinci derecede askeri tedbir değil" ifadelerini kullandı.

''YAPILACAK İŞ BELLİ''

Kuzey Irak yönetim hakkının Irak yönetimi tarafından güvence altına alınarak süreci o şekilde devam etmesi gerektiğini ifade eden Başbakan Yıldırım konuya dair" Yapılacak iş bellidir. Irak Hükümeti ile otursunlar anayasanın belirlediği çerçeve içinde, Kuzey Irak yönetiminin hakkı, hukuku neyse bunlar garanti altına alınsın. Bu konuda biz de destek veririz. Böylece bu iş tatlıya bağlanmış olur. Aksi halde bu meselenin yönetilmesi gittikçe zorlaşıyor." .değerlendirmelerinde bulundu.

''KATOLONYA'DA Kİ BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU''

Katolonya'nın İspanya'dan ayrılarak bağımsız bir devlet için düzenlediği referandumla ilgili de açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, "Kuzey Irak'ta karşı çıktığımıza göre, burada da karşı çıkmak normal. İşin arka planını incelemek lazım. Erken kanaat oluşturmak yanlış olur. En önce tepki vermesi gereken AB ülkeleri; onların hepsi bir devlet olduğu için bakalım ne tepki veriyorlar. Biz komşumuz için tepkiyi verdik. Onlar da kendi komşuları için tepki versinler görelim" şeklinde konuştu..

Kamupersoneli.net - ANKARA


 

Yorumlar (0)