Alexa
26 Temmuz 2016 Salı 00:55
Başbakan Yıldırım'dan Bakanlar Kurulu Açıklaması
Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu toplantısında alınan karara göre, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın tam anlamıyla İçişleri Bakanlığı'na bağlanacağını bildirdi.

Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetiyle Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya geldiklerini anımsatan Yıldırım, "Bu toplantıda siyasi parti genel başkanları olarak, 15 Temmuz silahlı darbe girişimi konusunda tam bir anlayış birliği içerisinde olduğumuzu ifade etmek isterim." diye konuştu.

Genel başkanlarla Türkiye'de sistemin tıkanması ve darbe tehditleri üretmesine yol açan konularla ilgili değerlendirmelerini Cumhurbaşkanı Erdoğan ile paylaştıklarını söyleyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kısa vadede alınacak önlemler yanında yeni anayasa için birlikte çalışma yapma hususunda da yine genel başkanlar olarak anlayış birliği olduğunu gördük. Özellikle kısa vadede sistemin tıkanmasının doğurduğu olumsuz sonuçları ortadan kaldırmak için küçük ölçekli bir anayasa değişikliği mutabakatla yapılabilir. Bunun altyapısını hazırlamak üzere birlikte çalışma yapacağız. Ancak tamamen yeni anayasanın, yine bütün partilerin katılımıyla hazırlanması konusunda da bir görüş birliği olduğunu gördük ve bu konuda daha önce başlayıp yarıda kalan süreci de devam ettirme kararı almış bulunuyoruz."

Liderlerle yaptıkları "verimli ve tarihi" görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Bakanlar Kurulunun toplandığını anımsatan Yıldırım, toplantıda 20 Temmuz tarihinde alınan olağanüstü hal ilanıyla ilgili uygulamaların ve yapılan hazırlıkların gözden geçirildiğini bildirdi.

Başbakan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

"Milletimiz olağanüstü hali niçin ilan ettiğimizi gayet iyi biliyor. Uygulamada herhangi bir sorun da şu ana kadar çıkmadı. Başından beri söylediğimiz gibi olağanüstü hali devlet, millete değil kendisine ilan etti. Sebebi de 15 Temmuz'da silahlı FETÖ terör örgütünün darbe girişimidir. Bu darbe girişiminin doğurduğu sonuçları ortadan kaldıracak düzenlemeleri süratle yapmak ve bu darbeye teşebbüs edenlere kanun önünde hesap sormak, bu olağanüstü halin en önemli nedenidir. Bunun dışındaki konularda ülkede olağanüstü bir hal mevcut değildir. Ticaret hayatı, seyahat hayatı, toplumsal hayat eskiden olduğu gibi aynen devam etmektedir."

Vatandaşların gündüz işinde gücünde, maişetinin peşinde koştuğuna, akşamları da yurdun her köşesinde demokrasi nöbetleri tuttuğuna dikkati çeken Başbakan Yıldırım, demokrasi nöbetlerinde toplumu oluşturan bütün vatandaşların, siyasi parti farkı gözetmeksizin, ideolojik farklılıkları dikkate almaksızın, aynı hedef uğrunda, aynı anlayış birliğiyle cumhuriyetin, cumhuriyetin değerlerinin, demokrasinin ve milli iradenin korunması adına bu nöbetleri sürdürdüğünü görmekten memnuniyet duyduklarını ifade etti. 

- "Bu millet, kendine yapılan ihaneti unutmayacaktır"

Anayasanın 120. maddesi gereğince ilan edilen olağanüstü hal yetkisine dayanarak, ilk kanun hükmünde kararnamenin 23 Temmuz'da yayımlandığını, bu kararnamenin gereği olan tüm iş ve işlemlerin eksiksiz yerine getirildiğini belirten Yıldırım, şu açıklamalarda bulundu:

"Bugünkü toplantıda yeni kanun hükmünde kararnameyle ilgili konuları görüştük ve bunları karara bağladık. Buna göre Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı tam anlamıyla İçişleri Bakanlığı'na bağlanacaktır. Bununla ilgili kararname yayınlanacaktır.

Bakanlar Kurulu toplantımızda ülkemizin bir daha ne FETÖ ne de bölücü herhangi bir terör örgütünün darbe tehdidine maruz kalmaması için yapılması gereken kurumsal yapılanma çalışmalarına devam edilmesine karar verdik. Bu çerçevede atılacak adımların bundan sonraki kararnamelerle peyderpey hayata geçirilmesi hususunda çalışmalar sürdürülecek. Diğer yandan İstanbul ve Ankara'da birer şehitler anıtı kurulması bugünkü Bakanlar Kurulu'nda kararlaştırdığımız diğer bir konudur.

Darbecilerin ilk hedefi olan ve vatandaşlarımızın şehit edildiği Boğaziçi Köprüsü'nün adının 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilmesine de karar verilmiştir. 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan, yaralanan, mağduriyete uğrayan vatandaşlarımıza devlet olarak sahip çıktık, onların şehitlik ve gazilik haklarından yararlanmasını sağlayacak düzenlemeyi yaptık. Ancak milletimizden yoğun talepler var. Şehitlerimizin yakınlarına ve gazilerimize destek olmak istiyorlar. Bu talepleri karşılamak üzere Başbakanlık olarak bir genelge yayınladık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının koordinasyonunda kamu bankalarında, kamu katılım bankalarında birer hesap açıldı ve bu hesaplara vatandaşlarımız bu amaçla bağışta bulunabilecekler. Bu millet, kendine yapılan ihaneti olduğu gibi kendisi için hayatını ortaya koyanları da asla unutmaz, asla unutmayacaktır."

- "2023 hedeflerine ulaşmada kararlıyız"

Hükümet olarak, Türkiye'nin 15 Temmuz darbe girişimi yanında bu tür tehditlere bir daha maruz kalmaması konusunda kararlı olduklarına vurgu yapan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önderliğinde hükümet olarak siyasi partilerle sivil toplum kuruluşlarıyla medya ve basın temsilcileriyle ülkenin istiklali ve istikbali söz konusu olduğu zaman nasıl tek vücut olunduğunun 15 Temmuz gecesi dünyaya gösterildiğini söyledi.

Türkiye'nin 100. yıl hedeflerine ulaşma konusundaki kararlılığının bugün 15 Temmuz'a göre katbekat daha fazla olduğunun altını çizen Yıldırım, "Tıpkı bölücü terör örgütünün eylemlerinde olduğu gibi darbe girişimiyle ülkemize diz çöktüreceklerini sananlar yanıldıklarını bir kez daha görmüşlerdir. Devleti ve kurumlarıyla bir ve bütün olunduğunda, el ele verildiğinde meydanı darbecilere bırakmayacağını ortaya koyan aziz Türk milleti, aynı kararlılığı 2023 hedeflerine ulaşma konusunda da sergilemeye devam edecektir." değerlendirmesini yaptı. 

Kamupersoneli.net / AA
Son Güncelleme: 26.07.2016 00:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner462