Başbakan Yıldırım : "TOKİ Gazze'de Konut Yapacak"

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye ile İsrail ilişkilerinin normalleştirilmesi süreci hakkında önemli açıklamalarda bulunuyor. Binali Yıldrıım :"Mutabakatın bu kadar uzun sürmesinin asıl maddesi ise ..."

GÜNDEM 27.06.2016, 13:48 27.06.2016, 13:52
Başbakan Yıldırım : "TOKİ Gazze'de Konut Yapacak"
 Başbakan Binali Yıldırım yaptığı basın toplantısında İsrail ile Türkiye ilişkileri hakkında açıklamalarda bulundu.


Başbakan Yıldırım: "Mutabakatın bu kadar uzun sürmesinin asıl maddesi ise Gazze'de yaşayan Filistinlilerin günlük yaşamında karşı karşıya kaldıkları zorluklardır, izolasyondur ve dış dünyadan gerekli yardımları, desteği İsrail'in engellemesinden dolayı elde edememeleridir. Bu hususta uzun görüşmeler yapıldı ve nihayet burada bir karara varılmış durumda. Bu amaca yönelik olarak önümüzdeki cuma günü ilk gemimiz İsrail'in Aşdod Limanı'na 10 bin tonu aşkın insani yardımla hareket edecek."

Filistinli kardeşlerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruzBaşbakan Yıldırım: "TOKİ'nin Gazze'de konut projesi var. Bunun da önünü bu şekilde açmış oluyoruz. Cenin bölgesindeki Erez sanayi bölgesinin yapımına hız verilmesi konusu da yine bu mutabakat çerçevesinde mümkün hale geliyor. Varılan mutabakatın ülkemize, Filistinli kardeşlerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz"

Başbakan Yıldırım: "Gazze bölgesi başta olmak üzere Filistin'e topyekun uygulanan ambargo Türkiye'nin öncülüğünde büyük ölçüde kalkmış oluyor. Diğer yandan da Mavi Marmara'da hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tazminat ödenmesi şartı yerine gelmiş oluyor. En önemlisi de İsrail'in 2010'da gerçekleşen bu baskından dolayı Türkiye'den özür dilemesi sağlanmış oluyor. Hayırlı uğurlu olsun."

AA
Kamupersoneli.net
Yorumlar (0)