Başkasının 60 yaş, öğrenci, öğretmen ve engelli kartını kullananlara çok ağır ceza!

İzmir'de toplu ulaşımın işletmesi ESHOT'tan ESHOT'tan vatandaşlara kritik uyarı geldi. Öğrenci, 60 yaş, öğretmen, Engelli, basın kartı, TÜİK Personeli, zabıta, polis, asker gibi indirimli ulaşım sağlayan kişilerin kartını kullananlara ciddi cezalar veriliyor.

Başkasının 60 yaş, öğrenci, öğretmen ve engelli kartını kullananlara çok ağır ceza!

İzmir’de şehir içi ulaşımının merkezi olan taşımacılıkta önemli bir rol oynayan ESHOT Genel Müdürlüğü bir yandan hizmet verirken diğer yandan denetimleri arttırdı.

Yasal işlem yapılacağı konusunda uyardı

ESHOT, İzmir genelinde indirimli ve ücretsiz kart kullanma hakkına sahip olan kişilerin kartlarını başkalarına verenleri uyardı. Uyarrları dikkate almayanların tespit edilmesi halinde yasal işlem yapılacağını aktardı. 

Cezası 13 Bin TL

İzmir Büyükşehir Belediyesi,  İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na da yansıyan dosya kapsamında indirimli öğretmen kartını başkasına kullandıran Gül Hartoka hakkında işlem yaptı. 5728 sayılı Kanunun 67. maddesiyle değiştirilen 1608 sayılı Kanunun 2. maddesi gereğince 651,00-TL ile 13.022,00-TL aralığında idari para cezası verilmesine karar verdi.

Peki kimler indirimli kart kullanabilir?

İzmir’de 425 bin öğrenci kartı ulaşımda indirimli olarak yararlanıyor. Ayrıca, 28 bin öğretmen de indirimli kart kullanıyor. Yine 60 yaş kartı kullanan kişi sayısı da 70 bini buluyor.  

Ulaşımda, indirimli tarifelerden yararlananlar dışında hiç ücret ödemeyen ve bakanlar kurulu kararıyla ücretsiz biniş hakkı bulunan meslek grupları da yer alıyor. Engelli, basın kartı, TÜİK Personeli, zabıta, polis, asker gibi sınıarda olan 300 bin kişi ise hiç ücret ödemiyor.  Kent genelinde ulaşımda ücretsiz ve indirimli faydalananların toplamı 800 bin kişiyi aşıyor. 

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 13:05
YORUM EKLE