BDT Başkanı Uyardı! İnternetten Alışveriş Yaparken Hem Dolandırıcılara Hem Virüse Dikkat Edin

BDT Başkanı Uyardı! İnternetten Alışveriş Yaparken Hem Dolandırıcılara Hem Virüse Dikkat Edin

Bursa Tüketiciler Derneği (BDT) Başkanı Sıtkı Yılmaz, corona virüs (Covid-19) nedeniyle dışarıya çıkıp alışveriş yapılamadığı için internet üzerinden alışverişin yüzde 40 arttığını aktararak, insanların satıcıların MERSİS (merkezi sicil kayıt sistemi) numaralarını kontrol etmeleri gerektiğini bildirdi.

Bursa Tüketiciler Derneği (BDT) Başkanı Sıtkı Yılmaz'ın yaptığı açıklamaya göre, corona virüs (Covid-19) nedeniyle insanlar, her türlü ihtiyacını internet üzerinden sağladıklarını açıkladı.

Evlerden dışarı çıkılması sakıncalı olduğundan beri internet üzerinden yapılan alışverişin yüzde 40 oranında arttığını kaydeden Yılmaz, "Bir mağduriyet yaşanmaması için alışverişlerin kurumsal ve güvenilir siteler üzerinden yapılması önem arz ediyor. Satıcıların sitelerinde MERSİS numaraları olup olmadığı kontrol edilmelidir. MERSİS numarası bulunan siteler güvenilir sitelerdir." sözlerini dile getirdi.

HEM DOLANDIRICILARDAN HEM VİRÜSTEN KORUNURSUNUZ

Yılmaz, fırsatçıların internet satışları üzerinden müşterileri dolandırmaya çalıştığını ve özellikle "maddi yardım", "borç erteleme" ve "temizlik ürünleri" gibi söylemler üzerinden insanların en temel ihtiyaçlarından etkilediklerinin altını çizdi.

Müşterilerin bağış toplama, indirim, borç erteleme gibi akıl çelmeye yönelik sistemler kurarak kişisel bilgileri ve kredi kartı bilgilerini kopyaladıklarını söyleyen Yılmaz, sözlerine şu şekilde devam etti: 

"Özellikle telefon, sahte sosyal medya hesapları üzerinden yapılan indirimli ve ucuz satışların cazibesine kapılmamak gerekir. Kredi kartı üzerinden yapılan alışverişlerde 3D Secure yöntemi kullanılarak yapılması son derece önemlidir. Mağduriyetleri önleyen güvenli bir sistemdir. İnternet alışverişlerinde dolandırıcılığın yanı sıra diğer önemli bir risk de mal tesliminde karşılaşılmaktadır. Koronavirüs nedeniyle mal tesliminde kredi kartı ödeme işleminde güvenli sosyal mesafe korunmalı, teslim alınan malın hijyen koşullarına son derece dikkat edilmelidir. Bu risklere dikkat eden tüketici hem dolandırıcılardan hem de koronavirüs tehlikesinden korunmuş olur."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.