Bedelli Askerlik Süreci Sona Erdi! 2 veya 3 Ay Olarak Öngörülen Tek Tip Askerlik Ne Zaman Başlayacak?

Bedelli askerlik başvuru süreci sona erdi. Binlerce aday bedelli askerlik yasasından faydalanıp vatani görevlerini yerine getirdiler veya getirecekler. Bedelli askerlik başvurusunda bulunmayan milyonlarca genç ise yeni askerlik sistemine dair detayları merak ediyor. Bedelli askerlik yasasından sonra gündeme gelmesi beklenen konuyu haberimizde değerlendiriyoruz.

GÜNDEM 04.11.2018, 20:05
Bedelli Askerlik Süreci Sona Erdi! 2 veya 3 Ay Olarak Öngörülen Tek Tip Askerlik Ne Zaman Başlayacak?

Bedelli askerlik başvuru ve işlem süreci sona erdi. 3 Ağustos tarihinde başlayan bedelli askerlik başvuruları için vatandaşlara 3 ay süre tanındı. Bu süre zarfında 700 binden fazla vatandaş bedelli askerlik başvurusunda bulundu. 

21 gün askeri eğitim ve 15 bin TL ile yapılan bedelli askerlik başvurularının ardından uzun süredir gündemde olan tek tip askerlik için çalışmaların hız kazanması bekleniyor. Bu çerçevede konuya ilişkin son gelişmeleri sizlerle paylaşıyoruz. 

TEK TİP ASKERLİK SÜRECİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Tek tip askerlik için en önemli açıklama konunun en yetkili isimlerinin başında gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan gelmişti. Hulusi Akar geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu konuşmasında yeni askerlik sistemine değinmiş ve sürece dair bilgi vermişti. 

Yeni askerlik sistemi ile alakalı olarak çalışmaların başladığı bilgisini veren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bu çalışmaların henüz sonuçlanmadığını bildirerek şu ifadelere yer vermişti. "Bedelli askerlik dövizli askerlik klasik askerlik ne olacak bunun sonu diyorsunuz, 2-3 aydan beri çalışma yürütülüyor henüz sonuçlanmadı tartışmalı pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. 2-3 ay içinde bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor"

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ 2 AY MI OLACAK 3 AY MI?

Profesyonel orduya geçiş kapsamında değiştirilecek olan askerlik sisteminde öngörülen sistem 3+6 yada 2+6 ay olması şeklinde. Eğitim durumu farketmeden 3 ay zorunlu askerliğin ardından çeşitli seçeneklerin sunulacağı sistem ile ilgili son günlerde yeni bir iddia ortaya atılmıştı. Yeni sistemin 2 ay zorunlu askerlik olduğu yönünde gelen bu iddiaların üzerine geriye kalan sürece dair para verilerek askerliğin tamamlanması, para alınarak askerde kalınması, kamu hizmeti gibi seçeneklerin olduğu iddia edilmişti.

Bu iddiaların sonucunda ise yeni askerlik sistemine dair çalışmaların, bedelli askerlik sürecinin sona ermesinin ardından hız kazanması ve 2 aylık bir süre içinde netice kazanması bekleniyor.

Kamupersoneli.net - ÖZEL Haber

Yorumlar (0)