Bedelli Askerlik Yapanlar Tazminat Alabilir Mi?

Bugün Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan tarafından bedelli askerlik müjdesi verilmesi ile beraber bedelli askerlik için yeni bir gündem maddesi oluştu. Bedelli askerlik hakkından yararlanmak isteyen kişiler için getirilen 25 günlük askerlik şartı büyük tartışmalara neden oldu. Detaylar haberimizde...

GÜNDEM 17.07.2018, 16:38 18.07.2018, 11:31

Zaten askerlik görevini yaparken işini kaybetmek istemeyen kişiler tarafından istenen bedelli askerlik hakkı getirilen 25 günlük askerlik zorunluğu ile akılları karıştırdı. Bedelli askerlik yapmak için 25 günlük izin almakta zorlanacak kişilerin işten çıkması gerekecek. Peki, bedelli askerlik yapanlar tazminat alabilecek mi?

Bedelli Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılma Tazminat Sebebi Sayılacak

Bedelli askerlik yapan kişilerin bu nedenle işten ayrılmaları durumunda tazminat almalarına izin verilecek. Ancak isteyen kişiler 25 günlük süre için yıllık izin ya da normal ücretsiz izin kullanarak askerlik görevini yaparak yeniden işlerine dönebilecek. 

Ancak çoğu özel sektörde çalışan kişilerin işverenleri tarafından böyle bir hak verilmeyeceği görüşü ağır basıyor. Yani işini kaybetmemek için bedelli askerlik yapmak isteyen kişiler bedelli askerlik yapmak için yeniden işlerinden olma riski ile karşı karşıya kalacaklar. Bu bedelli askerliğin getirilme amacının dışına çıkması anlamına gelecek. 

25 Gün Şartı Mutlaka Düşürülmeli!

Sorunun çözümü için mutlaka bedelli askerlik süresi 2018 için belirlenen 25 gün askerlik süresi şartının düşürülmesi en azından milyonlarca çalışanın yıllık izin hakkı olan 14 gün sınırına çekilmesi gerekiyor. Bilindiği üzere aynı işyerinde 1 yıl ile 5 yıl arasında çalışan kişilerin en fazla 14 günlük yıllık izin hakkı bulunuyor. 

Yani "bedelli askerlik yapmak istiyorum" diyen kişiler yıllık izinlerinin tamamını kullansalar dahi yine de 25 günlük askerlik süresini tamamlayamayacak. Bedelli askerlik süresi kıdem tazminatı için yeniden çalşıan ile işvereni karşı karşıya getirecek. Bedelli askerlik ücreti için belirlenen 18 bin lirayı bulamayan bazı kişilerin ise tazminatlarını alarak bu ücreti ödeme yoluna gidecekleri iddiası bulunuyor. Bedelli askerlik süresi kısalmazsa kıdem tazminatı konusu yeniden alevlenecek gibi görünüyor. 

Kamupersoneli.net 

Yorumlar (0)