Belediye Şirketlerinde Taşeron İşçiler Kadro Alamadı

Taşeron şirketlerden belediye şirket işçiliğine geçen işçiler belediye şirket işçilerinin kadro almadığını öne sürerek kadro alınmış olsaydı seçimler öncesi ve sonrası işten çıkarmaların yaşanmayacağını ifade ettiler.

GÜNDEM 07.08.2019, 14:29
Belediye Şirketlerinde Taşeron İşçiler Kadro Alamadı

Kamu işçileri için TİS sürecine ilişkin Türk-İş Başkanı Ergün Atalay bir açıklama yaptı. Atalay yaptığı açıklamalarında bir iki güne kadar kendilerine haber verileceğini ifade etti.

Sayılrı bir milyonu bulan taşerondan kadroya geçen 4/D'li sürekli işçiler, belediye şirketlerine geçen işçiler ve halen kamuda taşeron olarak çalışan işçilere ilişkin açıklama beklenmektedir.

Toplu sözleşme görüşmeleri öncesi 1 milyon işçi için bir açıklama yapılmadı. TİS süreci öncesi kadro alamayan taşeron işçilerin durumu ve 4/D'li sürekli işçiler ile belediye şirketlerine geçen işçilerin durumunun masada olacağı ve müzakerelerde sorunların görüşüleceği ifade edilmişti.

BELEDİYE ŞİRKETLERİNDEKİ İŞÇİLER KADRO ALMADI

Bunun yanı sıra taşeron şirketlerden belediye şirket işçiliğine geçen işçiler belediye şirket işçilerinin kadro almadığını ifade ediyorlar. İşçiler kadro alınmış olsaydı seçimler öncesi ve seçimler sonrası işten çıkarmaların olmayacağını savunuyorlar. Ayrıca kamu işçileri ve 4/D'li sürekli işçilerin aldığı ilave tediye ödemesi de belediye şirket işçilerine yapılmıyor.

İşçiler mali ve sosyal haklarda kayıplar yaşayan işçiler ile kadro bekleyen taşeron işçiler süreçten müjdeli bir haber bekliyorlar. Genel idarelerdeki işçilere kamu işçileri TİS hakkından yararlandırılmaları, belediye şirket işçilerine belediye işçiliği kadrosu verilmesi ve hala taşeron olarak çalışan işçilerinde kadro hakkından faydalandırılmaları ana talepler arasında yer alıyor.

Konu ile ilgili olarak bir gelişme olduğunda sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. 

Yorumlar (8)
Başkentli 1 ay önce
Kafaları çalışsaydı zaten belediyide çalışanlara kadro verilirdi ve ak parti hiçbir belediyeyi kaybetmezdi...
Saban 1 ay önce
İşçi beledilenin bel kemı gidir işçiye bakan herkes kazanır belediye kazanır
ramazan 1 ay önce
belediye çalışanları hükümete defalarca dile getirdi belediye çalışanını ötekileştirdi bu insanlar salak değil ak parti son demini yaşıyor kadrosuz bıraktığı insanlar hala bu akp ye oy verdiği için çok pişman mhp de artık sizi kurtaramayacak ne istediniz ekmeğimizden diken üstünde hayatınız geçiriyoruz sizin diğerlerinden ne farkınız kaldı varsın olmayın suriyeli beslemeye devam edin.
Khk Bit 1 ay önce
Belediyelere tam kadro 4d vermediği için akp bazı belediyeleri kaybetti kaybetmeyede devam edecek
Belediye khk şirket çalışaları 1 ay önce
Bélediyelere de 4D kadrosu istiyoruz
İLLER BANKASI 1 ay önce
İLLER BANKASI TAŞERONA KADRO.
Belediye geçici şirket işçisi 1 ay önce
Yazın 8 ay çalışıyoruz kışın 4 ay boş sesimizin duyulmasını 12 ay iş istiyoruz
İLLER BANKASI 1 ay önce
İLLER BANKASI HALEN TAŞERON FİRMA İLE ÇALIŞIYOR.İLLER BANKASI TAŞERONA KADRO.